Kraj

Trump spełnił swoją groźbę. Amerykanie wstrzymują pomoc zagraniczną z powodu nielegalnej imigracji

Trump spełnił swoją groźbę i ma zamiar wstrzymać pomoc finansową dla trzech państw Ameryki Środkowej – Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu. Poszło o nielegalnych imigrantów, którzy docierają w ogromnych ilościach do granicy USA. Zdaniem Białego Domu władze tych państw nie robią nic aby ich powstrzymać.

W grudniu zeszłego roku rząd USA obiecał wydanie aż 5,8 miliarda dolarów w tzw. Północnym Trójkącie, obejmującym Gwatemalę, Salwador i Honduras. Pieniądze miały być przekazane zarówno w formie bezpośredniej pomocy finansowej jak i inwestycji. Plan Białego Domu polegał na tym, że poprawa sytuacji w tych państwach, uznawanych za jedne z najbiedniejszych na świecie, sprawi, że więcej ich mieszkańców zdecyduje się na pozostanie w domach co w efekcie odciąży amerykański system imigracyjny.

Donald Trump zagroził wtedy jednak, że jeśli rządy tych państw nie zrobią czegoś, aby ograniczyć nielegalną imigrację, to nie tylko nie zobaczą żadnych nowych pieniędzy ale stracą również dotychczasowe finansowanie. Od tego czasu do granicy z USA wyruszyło kilka kolumn nielegalnych imigrantów, którzy próbowali się przez nią przedrzeć i poprosić o azyl lub podjąć nielegalną pracę.

W końcu Biały Dom stracił cierpliwość. W sobotę Departament Stanu poinformował Kongres, że ma zamiar wstrzymać wypłaty pomocy dla Północnego Trójkąta za 2017 i 2018 rok. Na razie nie wiadomo ile dokładnie stracą rządy tych państw gdyż część pieniędzy zapewne została już przekazana, ale na pewno nie będzie to mała suma. Nie wiadomo również, jak zareaguje na to sam Kongres – Demokraci od dawna stawiają jasno sprawę, że nie zgodzą się na cięcia pomocy zagranicznej.

Decyzja Trumpa ma zapewne związek z ostrzeżeniem meksykańskiej minister spraw wewnętrznych Olgi Sanchez Cordero. Polityk ujawniła przed kilkoma dniami, że w Hondurasie tworzy się kolejna karawana nielegalnych imigrantów z państw Północnego Trójkąta. Sanchez ujawniła, że ta „matka wszystkich karawan” może na starcie liczyć ponad 20 tysięcy osób, znacznie więcej niż wszystkie poprzednie. Inna karawana, licząca ok. 2500 osób, właśnie przechodzi przez Meksyk.

Donald Trump na swoim twitterze stwierdził, że teraz to Meksyk powinien użyć swoich ostrych przepisów migracyjnych aby powstrzymać nielegalnych imigrantów przed przekroczeniem swoich granic w drodze do USA. Ostrzegł, że jeśli tak się nie stanie, to następnym krokiem będzie całkowite zamknięcie granicy pomiędzy USA i Meksykiem. Takie rozwiązanie byłoby jednak bardzo kosztowne. Handel pomiędzy tymi państwami ma bowiem wartość 1,7 miliarda dolarów dziennie i zamknięcie granicy według amerykańskiej Izby Handlu byłoby katastrofą ekonomiczną, która wysłałaby nawet 5 milionów Amerykanów na bezrobocie.

 

Źródło: Stefczyk.info za Fox News Autor: Wiktor Młynarz
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij