Kraj

Były lider Twojego Ruchu stanie przed sądem. Polityk oskarżony o przestępstwo podatkowe

Najbliższe dni mogą się okazać kluczowe dla Janusza P., byłego lidera Twojego Ruchu. Jak informuje “Super Express”, prokuratura wystosowała przeciwko politykowi akt oskarżenia. Były działacz m.in. Platformy Obywatelskiej miał dopuścić się oszustwa podatkowego na kwotę ok. 1 mln złotych.

Zgodnie z materiałem dowodowym zebranym przez śledczych polityk miał się dopuścić przestępstwa skarbowego. Były lider Twojego Ruchu uchylił się od zapłacenia podatku w wysokości ok. 1 miliona złotych z tytułu zbycia udziałów w jednym ze swoich przedsiębiorstw (w wyniku transakcji łącznie miał osiągnąć dochód w wysokości ok. 5,5 mln złotych). Tym samym Janusz P. miał się dopuścić popełnienia czynu zabronionego z art. 54 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym uchylenie się opodatkowania, narażającym podatek na uszczuplenie, jest zagrożone sankcją w postaci kary grzywny do 720 stawek dziennych albo pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie.

Polityk nie przyznaje się jednak do winy, twierdząc, że sprawa zakończyła się w 2015 roku domiarem podatku dochodowego w wysokości 2,2 mln złotych, który według niego został zapłacony. Podobne zdanie wyraził także obrońca polityka mecenas Mikołaj Pietrzak.

Janusz P.  to jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób zasiadających w niższej izbie polskiego parlamentu. Dwukrotnie był wybierany na posła z list Platformy Obywatelskiej (w 2005 oraz 2007 roku), a w partii przez pewien czas pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego. Polityk złożył jednak w 2010 roku rezygnację z członkostwa w PO, a na początku 2011 zrzekł się mandatu poselskiego, angażując się w projekt założenia własnego ugrupowania pod nazwą Ruch Palikota (potem znany jako Twój Ruch).

Źródło: Super Express Autor: JD
Fot. wikipedia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij