Kraj

Mariusz Błaszczak: program rozwoju szkół mundurowych będzie kontynuowany

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział w środę w Sanoku (Podkarpackie), że program rozwoju szkół mundurowych będzie kontynuowany. Certyfikowane klasy mundurowe to jest bardzo dobry mechanizm, który daje pewność wychowania młodego pokolenia w poczuciu patriotyzmu – podkreślił.

Błaszczak w Sanoku spotkał się z żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jedno z pytań, jakie zadali ministrowi żołnierze dotyczyły programu rozwoju szkół mundurowych.

Szef MON zadeklarował, że program ten będzie kontynuowany. Obecnie w programie uczestnicy 107 szkół. “Certyfikowane klasy mundurowe to jest bardzo dobry mechanizm, który daje pewność wychowania młodego pokolenia w poczuciu patriotyzmu” – argumentował.

Błaszczak podkreślił, że większość uczniów klas mundurowych wiąże swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, policją, Strażą Graniczną lub pożarną. “Bardzo się z tego cieszę, bo są to ludzie świetnie przygotowani do pełnienia służby. To też jest zasługa nauczycieli” – powiedział.

Szef MON przypomniał, że był kilkukrotnie na zlotach uczniów klas mundurowych i widział, że są świetnie przygotowani do tego, aby służyć w Wojsku Polskim.

Błaszczak wspominał również, że w ubiegłym roku razem z prezydentem Andrzejem Dudą obserwował na poligonie w Nowej Dębie ćwiczenia wojsk operacyjnych z żołnierzami obrony terytorialnej. “Na tym poligonie byli również uczniowie i widać było ich zaangażowanie, ich pasję, ich świetne przygotowanie do tego, żeby pełnić służbę wojskową” – mówił minister.

Zdaniem Błaszczaka klasy mundurowe to “najlepsza forma” żeby Polacy czuli się pewnie. “Żeby mieli przekonanie, że w sytuacji kryzysowej wiedzą, jak zareagować. Żeby mieli przekonanie do tego, że są przeszkoleni, żeby wiedzieli do kogo należy się zwrócić w sytuacji kryzysowej” – mówił szef MON.

W ocenie ministra uczniowie klas mundurowych mogą też reagować i pomagać w sytuacji klęsk żywiołowych, bo są odpowiednio przeszkoleni. “To bardzo wiele znaczy, bo to jest pomoc świadczona innym. To bardzo często jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Za co im serdecznie dziękuję. Tworząc takie klasy budujemy więc w ten sposób system, który stanowi o bezpieczeństwie naszej ojczyzny” – stwierdził Błaszczak.

Minister po spotkaniu z żołnierzami wziął udział w Miejscu Piastowym w uroczystości ślubowania kadetów Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

 

 

Źródło: PAP Autor: Wojciech Huk
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij