Kraj

Piękne słowa prezydenta Dudy o Polakach, którzy ratowali Żydów. “Są bohaterami naszego narodu i całej ludzkości”

Polacy, którzy ratowali pod okupacją niemiecką swoich żydowskich współobywateli, są bohaterami naszego narodu i całej ludzkości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości upamiętnienia rodziny Lubkiewiczów w Sadownem (woj. mazowieckie).

W liście odczytanym w trakcie uroczystości organizowanej w Sadownem na Mazowszu przez Instytut Pileckiego, prezydent podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to “hołd złożony tym, którzy w nieludzkich czasach – choć groziła za to natychmiastowa kara śmierci – starali się przeciwdziałać Zagładzie, dając wyraz wierności najwyższym wartościom. Są oni bohaterami naszego narodu i całej ludzkości.”

“Holokaust stał się nie tylko wielką tragedią dla Polski i całej Europy, ale także jedną z najstraszniejszych zbrodni w dziejach ludzkości. W tych mrocznych czasach zajaśniała jednak wielkim
blaskiem gwiazda tych, którzy stanęli po stronie swoich żydowskich współobywateli – także tu, w Sadownem” – napisał prezydent Duda.

Przypomniał przy tym, że na liście Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata widnieje ponad trzysta nazwisk okolicznych mieszkańców. “Są oni przykładem i świadectwem postawy tych jakże wielu naszych rodaków, którzy w imię człowieczeństwa i miłości bliźniego zdobywali się na taką odwagę, jakiej trudno wymagać od kogokolwiek” – napisał.

“Niech upamiętnienie ich braterstwa będzie znakiem, że wspólna historia Polaków i Żydów, w której bolesnym rozdziałem była niemiecka okupacja i Holokaust, wciąż jest dla nas przejmującą lekcją braterstwa i solidarności” – podkreślił prezydent Duda.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Florencka, Norbert Nowotnik, Aleksander Główczewski
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij