Świat

To koniec! Upadł ostatni bastion Państwa Islamskiego

Po długich i krwawych walkach padła syryjska wioska Baghouz, ostatnie terytorium kontrolowane przez niegdyś potężny kalifat ISIS. Obecnie przedstawiciele wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przeczesują ruiny szukając ukrywających się niedobitków. Po zakończeniu poszukiwań oficjalnie ogłoszą zwycięstwo.

Islamskie Państwo w Iraku i Syrii (ISIS, znane również jako ISIL lub Daesh) powstało pod koniec czerwca 2014 roku na terytorium Iraku było quasi-państwem prowadzonym przez islamskich terrorystów. Zasłynęło jako niezwykle brutalna teokracja, potępiona zgodnie przez całą społeczność międzynarodową. W swojej ekspansji skonfliktowała się również z wieloma siłami w regionie, od Chrześcijan i Kurdów, przez władze Iraku i Syrii aż po syryjską antyrządową opozycję. Jego zniszczenie stało się więc szybko priorytetem. Od 2015 roku ISIS zaczęło tracić terytorium i już w 2017 roku udało się je wyrzucić z terytorium Iraku.

W styczniu tego roku Donald Trump ogłosił, że ISIS zostało pokonane. Walki z kalifatem jednak nadal trwały. W końcu w rękach islamistów pozostała jedynie wioska Baghuz nad brzegiem Eufratu. SDF otoczyła ją 9 lutego. Ostateczną rozprawę utrudniał jednak fakt, że na jej terytorium przebywało wielu cywili którzy nie mieli nic wspólnego z ISIS. Wielu z nich padło ofiarami islamistów – brytyjskie siły specjalne wspierające SDF odkryły np. obcięte głowy 50 jazydzkich kobiet, które były trzymane przez terrorystów jako niewolnice seksualne.

Obecność cywili oznaczała, że zdecydowany szturm trzeba było odłożyć i zająć się najpierw ich ewakuacją ze strefy walk. Ostatecznie udało się uwolnić kilkadziesiąt tysięcy cywili i operacja wojskowa mogła się wznowić.

Walki zakończyły się w środę. Obecnie siły SDF kontrolują całe terytorium Baghuz. Jej żołnierze zerwali czarne flagi ISIS i poszukują ostatnich terrorystów ukrywających się w ruinach. Przedstawiciele SDF postawili im ultimatum – jeżeli nie poddadzą się dobrowolnie to zostaną wykurzeni z nich siłą. Przedstawiciele SDF deklarują, że ogłoszą zwycięstwo dopiero wtedy, kiedy wszyscy terroryści znajdą się w ich rękach lub będą martwi.

Upadek Baghuz oznacza, że kalifat jako państwo – kontrolujące niegdyś więcej terytorium niż Wielka Brytania – przestał istnieć. Nie oznacza jednak końca ISIS. Jej przedstawiciele przejęli bowiem zwierzchnictwo nad wieloma islamskimi organizacjami terrorystycznymi. Wielu bojowników ISIS przedostało się również do Europy udając uchodźców. Zdaniem niektórych ekspertów koniec kalifatu może oznaczać, że zwiększy się ich aktywność i w najbliższym czasie dojdzie do wielu zamachów terrorystycznych przeprowadzonych jako zemsta za zniszczenie Państwa Islamskiego.

Źródło: Stefczyk.info Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij