Kraj

PiS zyska sympatię wyborców opozycji? “Piątka Kaczyńskiego” przekonała część elektoratu Koalicji Europejskiej

“Piątka Kaczyńskiego” może być programem, który zachęci część wyborców opozycji do zagłosowania na PiS – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej”. 

Badanych zapytano o każdą z propozycji programowych rządu PiS, czyli: postulat 13 emerytury –  jednorazowa wypłata 1100 zł brutto dla każdego emeryta i rencisty; 500+ na każde dziecko; zerowy podatek dochodowy dla osób poniżej 26 roku życia; odbudowa lokalnych połączeń PKS oraz wyższe koszty uzyskania przychodu czyli niższy podatek dla osób aktywnych zawodowo.

Okazuje się, że każda z propozycji “Piątki Kaczyńskiego” cieszy się aprobatą społeczeństwa, jeśli zsumuje się pozytywne odpowiedzi “zdecydowanie popieram” oraz “raczej popieram”. Największym poparciem cieszy się postulat wyższego przychodu, na który wskazało 82% badanych. Drugą propozycją, najpozytywniej ocenianą, są kwestie emerytur, które zostały zaznaczone przez 64% respondentów. Odbudowy połączeń PKS zyskały poparcie na poziomie 60%, rozszerzony program 500+ na 59%, a najmniejszą sympatię wzbudza postulat zerowego podatku dochodowego dla osób poniżej 26 roku życia.

Podczas sondażu zapytano respondentów  o to, która z propozycji programu PiS mogłaby przekonać ich do zagłosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego. W tym zestawieniu wygrały zdecydowanie kwestie podatkowe (48%), ale wysokie noty uzyskały także kwestie emerytur (47%) oraz rozszerzonego programu 500+ (42%).

18 proc. wyborców Koalicji Europejskiej deklaruje, że mogłoby zmienić zdanie i zagłosować na PiS, gdyby takie rozwiązanie przyjęto. Dla porównania wśród wyborców Wiosny poparcie dla tego punktu jest zerowe – czytamy w artykule “Rzeczpospolitej”.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij