Kraj

“Trybunałowi Konstytucyjnemu została przywrócona godność”

Dzisiaj można powiedzieć, że Trybunałowi Konstytucyjnemu została przywrócona godność, został przywrócony autorytet, za co jestem niezmiernie wdzięczny – powiedział w Sejmie poseł PiS Krzysztof Lipiec.

W środę w Sejmie Julia Przyłębska przedstawiła informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2017.

Podczas swojego wystąpienia poseł Lipiec podkreślał, że TK musiał wdrożyć trzy ustawy: o organizacji i trybie postępowania przed TK; o statusie sędziów TK oraz ustawy wprowadzającej dwie poprzednie ustawy, aby doprowadzić “do normalizacji tej władzy jako bardzo ważnej władzy w systemie konstytucyjnym Rzeczypospolitej”. “Trybunał jest przecież sądem, sądem nad prawem, ten sąd powinien być o najwyższym autorytecie” – podkreślał.

“Dzisiaj w Trybunale Konstytucyjny panuje spokój. Dzisiaj zgodnie, wspólnie sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy są powołani w Sejmie obecnej kadencji, jak i ci sędziowie, którzy byli powołani przez Sejm poprzedniej kadencji, orzekają zgodnie z tymi procedurami, które we wspomnianych ustawach zostały zawarte” – mówił. “Dzisiaj można powiedzieć, że Trybunałowi Konstytucyjnemu została przywrócona ta godność, został przywrócony autorytet za co jestem niezmiernie wdzięczny” – dodał.

Zarzucił też poprzedniemu prezesowi TK Andrzejowi Rzeplińskiemu, że TK “u schyłku jego rządów stawał się ciałem quasi-politycznym, co nie powinno mieć miejsca”.

“Mam przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny pod prezesurą pani prezes Julii Przyłębskiej będzie tą sądowniczą władzą, która będzie stała na straży wartości, wolności konstytucyjnych obywateli” – mówił. Podziękował prezes TK, że “dziś TK jest wolny od tych wszystkich uwikłań politycznych”. “Sądzę, że tak dalej TK będzie postępował, aby rzeczywiście Polacy nabierali coraz większego zaufania do państwa, do jego organów, szczególnie do władzy sądowniczej” – dodał.

Lipiec oświadczył, że “klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przyjmuje informacje prezesa Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z zasadą konstytucyjną równości władz”. “Ta informacja nie jest przez Sejm głosowana, ale jestem wdzięczny za to, że została ona w sposób godny przygotowana i daje gwarancje tego, że TK w tej mierze i w tych zadaniach, które konstytucja przed TK stawia, stanie na wysokości zadania” – mówił.

Źródło: PAP Autor: Grzegorz Bruszewski
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij