Kraj

Biedroń spotka się w Berlinie z przedstawicielami niemieckiego rządu

W czwartek Robert Biedroń spotka się w Berlinie m.in. z członkami niemieckiego rządu, w tym ministrem ds. europejskich Michaelem Rothem i ministrem sprawiedliwości, kandydatką SPD do PE Katariną Barley – poinformował PAP wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz.

W programie wizyty lidera Wiosny jest także spotkanie z posłami polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.

Anaszewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że trwa obecnie ożywiona debata o przyszłości UE, czego przykładem – jak dodał – jest list Emmanuela Macrona.

“Tymczasem awanturnicza polityka europejska PiS doprowadziła do marginalizacji Polski na arenie europejskiej. Jakim chaosem może się taka polityka skończyć pokazuje przykład brexitu” – ocenił.

Anaszewicz zaznaczył, że Wiosna chce, aby polski głos był słyszalny w Europie i ocenił, że członkostwo w UE dało Polsce wiele korzyści. “Musimy sprawić, aby tak było i w przyszłości, dlatego jako Wiosna będziemy konsekwentnie szukać dialogu z naszymi europejskimi partnerami i wspólnie szukali odpowiedzi na wyzwania przed którymi stoi wspólnota. W przypadku Niemiec zamiast zająć się tematami przyszłości, rząd skupiał się na rozgrzebywaniu jałowych sporów historycznych” – powiedział.

Wiceprezes Wiosny podkreślił, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski i ocenił, że w relacjach z Niemcami jest wiele do zrobienia, w tym w zakresie współpracy politycznej, jak i gospodarczej.

“Niemiecka gospodarka, a wraz z nią i nasza, stoją przed wyzwaniami związanymi z czwartą rewolucją przemysłową związaną z cyfryzacją, dlatego musimy zwiększać dialog na tym polu” – mówił Anaszewicz.

“Trwa debata na temat przyszłego wieloletniego budżetu UE. Chcemy, aby ten budżet jak najlepiej służył Polsce. Nie chodzi tylko o zachowanie jak największych funduszy na politykę spójności i rolną. Chcemy także, aby szerszym strumieniem popłynęły do Polski fundusze przeznaczone na innowacje, bo to one zapewnią polskiej gospodarce wysoką konkurencyjność na rynkach światowych, a także na zieloną transformację, którą PiS blokuje” – dodał.

Anaszewicz poinformował, że przedstawiciele Wiosny w trakcie wizyty w Berlinie będą zachęcać niemieckich partnerów do wzięcia “większej odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa”. “W czasach powrotu do rywalizacji wielkich mocarstw UE, aby skutecznie bronić swoich interesów, potrzebuje skutecznej polityki obronnej” – podkreślił.

Poinformował, że w stolicy Niemiec przedstawiciele Wiosny poruszą także temat Nord Stream 2. “W UE potrzebujemy solidarnej, wspólnotowej polityki energetycznej” – ocenił wiceprezes partii.

Wśród innych tematów wymienił także możliwy rozkład głosów w przyszłym PE oraz możliwą współpracę w europarlamencie. “Nie zabraknie też rozmowy jak rozwijać współpracę polsko-niemiecką na poziomie obywatelskim i lokalnym” – powiedział Anaszewicz.

 

 

 

 

Źródło: PAP Autor: Mateusz Roszak
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij