Świat

Ważny sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Europejczycy są wyraźnie rozczarowani

Fatalne nastroje panują wśród Europejczyków na kilka miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – wynika z najnowszych badań europejskiego projektu badawczego Euro Change. “Nastroje w największych krajach Unii otwierają populistom drogę do europarlamentu” – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

“Co czujesz, gdy myślisz o sytuacji w swoim kraju?” – zapytano obywateli sześciu państw Unii Europejskiej: Polski, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoch oraz Niemiec. Wyniki nie są zbyt pozytywne. Europejczycy wyraźnie nie są zadowoleni z obecnej sytuacji w swoich państwach. Największy poziom “wściekłości ” panuje wśród Francuzów (32%), co obrazują m.in. protesty żółtych kamizelek. Drudzy w tej kolejności są Polacy (27%). Obywateli państwa znad Sekwany wyprzedamy jednak w poziomie “zniesmaczenia”. Natomiast najbardziej “rozczarowani” obecną sytuacją w swoim kraju są Hiszpanie (aż 46%). Jednak jesteśmy drugim w kolejności narodem, który wyraża wysokie nadzieje na poprawę (21%). O cztery punkty procentowe wyprzedzają nas tylko Austriacy.

Mieszkańców europejskich państw zapytano także o kilka kwestii związanych z ich największymi obawami. Zgodnie z wynikami Polacy są najbardziej zmartwieni stanem służby zdrowia, o której złą opinie wyraziło aż 53% badanych obywateli RP, co stanowi najgorszy wynik w badanej problematyce. W pozostałych krajach UE kwestia poprawy kondycji służby zdrowia nie stanowi istotnego problemu, o czym świadczy fakt że we Włoszech, drugich w danym zestawieniu, jedynie 12% obywateli wyraziło swoje negatywne zdanie na ten temat.

Polska uzyskała także wysokie wyniki w kwestiach związanych z niskimi pensjami oraz brakiem demokracji połączonej z podziałem debaty publicznej. W obydwóch rankingach nasz kraj uzyskał wynik na poziomie 25%. Temat niskich wynagrodzeń bardziej martwi Francuzów (aż 34%), a na problem braku demokracji w kraju wskazują częściej Hiszpanie (ok. 31%). Natomiast najmniejsze obawy Polacy wyrażają w stosunku do kwestii związanej z niskim wzrostem gospodarczym i bezrobociem. Tylko 4% badanych Polaków wyraziło w tym temacie negatywne zdanie. Zupełnie innej nastroje panują wśród Włochów oraz Hiszpanów (odpowiednio 48% i 54%).

Badanie przeprowadzono w dniach 25 lutego – 4 marca na próbie 1200 respondentów (z Włoch, Austrii, Francji, Niemiec, Hiszpanii) oraz 1100 respondentów z Polski.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij