Świat

Jak zachowa się Izrael? Komitet Dziennikarzy wzywa rząd Netanjahu do wskazania winnych zabójstwa dwójki reporterów

Komitet Ochrony Dziennikarzy domaga się wskazania przez rząd Izraela winnych zabójstwa dwójki palestyńskich dziennikarzy, zabitych niecałych rok temu. Organizacja powołała się na raport komisji ONZ.

Yeser Murtaja oraz Ahmed Abu Hussein byli dziennikarzami pochodzącymi z Palestyny, którzy w kwietniu ubiegłego roku zostali śmiertelnie ranni podczas ostrzału ze strony izraelskich żołnierzy. Powołana do prowadzenia tej sprawy specjalna komisja ONZ wykazała w raporcie, że izraelscy snajperzy celowo strzelali do dziennikarzy, pomimo, iż byli oni wyraźnie oznaczeni.

Raport komisji ONZ nie zwróci życia dziennikarzom, ale jasno daje do zrozumienia, że odpowiedzialność za ich śmierć i osiągnięcie sprawiedliwości spoczywa na izraelskich władzach.  Jako demokracja, Izrael utrzymuje cywilną kontrolę nad swoimi oddziałami zbrojnymi i musi zapewniać przestrzeganie prawa międzynarodowego, klasyfikującego dziennikarzy jako cywilów – powiedział koordynator Komitetu Ochrony Dziennikarzy na Bliski Wschód i Afrykę Północną Sherif Mansour.

Komitet kolejny raz będzie domagał się od rządu izraelskiego działania w celu wyjaśnienia całej sprawy i wskazania winnych zabójstwa dwójki dziennikarzy. Rok temu na biurko premiera Benjamina Netanjahu trafił list, w którym przedstawiciele Komitetu Ochrony Dziennikarzy domagali się przeprowadzania wiarygodnego śledztwa. Ich apel pozostał jednak bez odpowiedzi.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij