Najnowsze wiadomości z kraju

Legendarna postać. Wielki Polak i patriota – politycy wspominają Jana Olszewskiego

 Był legendarną postacią opozycji, wielkim Polakiem, wielkim patriotą – tak w radiowej Trójce w sobotę wspominali Jana Olszewskiego politycy. W Warszawie trwają główne uroczystości pogrzebowe premiera, obrońcy opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL i doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

“Znając jego biografię, patrząc na jego działalność przed wejściem do rządu, mam ogromny szacunek zarówno dla jego szczerego, autentycznego patriotyzmu, odwagi cywilnej i też pewnej uczciwości” – tak na antenie radiowej Trójki mówił o zmarłym premierze – Janie Olszewskim, Jacek Protasiewicz z UED. Protasiewicz stwierdził, że nie we wszystkim się z nimi zgadzał, ale z pewnością Polska “straciła wielkiego patriotę”.

Eurodeputowany Jarosław Kalinowski (PSL) przypomniał z kolei jedną z ostatnich publicznych wypowiedzi zmarłego premiera w trakcie, której apelował o pojednanie. “Widział, że te podziały tak głębokie szkodzą i zagrażają przyszłości Polski” – powiedział Kalinowski. Wspominał, również swoje spotkanie z Olszewskim. Doszło do niego w połowie lat 90, kiedy Olszewski był posłem w okresie rządów AWS. “Był w swoich poglądach bardzo niezależny”- zauważył Kalinowski.

Zgodził się z nim poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi. “On potrafił odróżnić rzeczy, które nas łącza, przy wszystkich podziałach” – ocenił Długi. Dodał, że ta propolska postawa była czymś, co go absolutnie wyróżniało. Przypomniał jednocześnie, że Jan Olszewski był jednym z najwybitniejszych adwokatów okresu powojennego.

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że Jan Olszewski to bez wątpienia “postać historyczna, wielki Polak oraz wielki patriota”, który określił “miejsce Polski po stronie Europy”. Przypomniał, że to premier Olszewski podjął decyzję o podpisaniu w grudniu 1991 roku w imieniu rządu RP układu stowarzyszeniowego pomiędzy Polską, a Unią Europejską (ściśle: EWG – PAP).

Natomiast poseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że rząd Olszewskiego nie miał zaplecza politycznego, a Olszewski w kwestiach ideologicznych stał się “zakładnikiem środowiska, którego jako socjalista nie poważał”.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przyznał, że choć faktycznie rząd Olszewskiego miał słabe zaplecze parlamentarne, to doprowadził do tego, co zostało nazwane “ucieczką Polski ze Wschodu na Zachód”. Wspominał, że miał możliwość bliskich kontaktów i bezpośredniej rozmowy z premierem.

W sobotę po godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się w główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego. Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

W uroczystości udział biorą m.in. rodzina zmarłego b. premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Kuźniar
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij