Gospodarka

Tam Polacy najchętniej jeżdżą “za pracą”. Stanowimy ponad połowę wszystkich przybyłych

Polacy stanowili w 2018 roku największą grupę narodową wśród pracowników delegowanych do pracy w Szwecji, zasilając głównie branżę budowlaną – ogłosił w czwartek szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W Szwecji zarejestrowano w 2018 r. 106,7 tys. pracowników tymczasowych z zagranicy, z czego najwięcej, ponad 46 tys. osób, pochodziło z Polski. Oznacza to wzrost liczby polskich pracowników o 74 proc. względem 2017 roku.

Kolejne państwa w rankingu to Litwa oraz Łotwa – po 7,3 tys. pracowników delegowanych. Z kolei pracownicy tymczasowi z Indii, których w 2018 r. było także 7,3 tys., zasilają przede wszystkim branżę informatyczną.

Według szefa wydziału ds. pracowników delegowanych w Urzędzie ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Arne Alfredssona duża liczba pracowników z Polski związana jest z koniunkturą w branży budowlanej w Szwecji. “Popyt jest duży, a polscy pracownicy uważani są za zdolnych rzemieślników” – stwierdza Alfredsson.

W Szwecji polskie firmy budowlane coraz częściej świadczą nie tylko usługi jako podwykonawcy, ale także realizatorzy inwestycji, wygrywając przetargi. Polskie przedsiębiorstwo Unibep realizuje już kolejną inwestycję mieszkaniową w Szwecji, tym razem w Goeteborgu.

Według prognoz szwedzkiego Urzędu ds. mieszkalnictwa (Boverket) w Szwecji w 2019 roku spodziewany jest spadek o 6 proc. liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych, co ma związek z malejącymi cenami nieruchomości. Wyhamowuje głównie branża deweloperska. Wciąż jednak w Szwecji występuje niedobór mieszkań. Za ich zapewnienie odpowiadają gminy, które zlecają realizację mieszkań czynszowych.

 

 

 

 

Źródło: PAP Autor: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij