Kraj

Prezydent na Spartakiadzie: można cieszyć się sportem i zmagać się z samym sobą, pokazując wolę zwycięstwa

Można cieszyć się sportem i zmagać się z samym sobą, pokazując wolę zwycięstwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii zamknięcia 64/XX Zintegrowanej Zimowej Spartakiady Dziecięcej “Memoriału Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia” w Ptaszkowej w Małopolsce.

Prezydent podkreślił, że XX memoriał odbywa się jako wydarzenie zintegrowane, gdzie młodzież pełnosprawna spotyka się z niepełnosprawną, która – jak mówił – udowadnia, że można konkurować nawet wtedy, gdy “nie otrzymało się od losu tego wszystkiego, co dostało tak wielu innych”.

“Można być razem, można cieszyć się sportem, zabawą. Można zmagać się z samym sobą i także i różnymi innymi życiowymi przeszkodami, pokazując klasę, radość, wielką wolę zwycięstwa” – powiedział prezydent.

Prezydent powiedział, że to sportowe wydarzenie ma w Ptaszkowej swoją wielką tradycje, a tej szlachetnej rywalizacji przyświecają świetni patroni. Przypomniał, że Roman Stramka i Zbigniew Kmieć to “dwóch wielkich organizatorów tutejszego sportu przez dziesięciolecia po drugiej wojnie światowej”.

“To także dwóch wielkich patriotów i polskich bohaterów tamtego straszliwego i trudnego czasu. Roman Stramka jako kurier w czasie wojny 69 razy przekraczał granicę przeprowadzając ludzi, przenoszą informacje i meldunki do Budapesztu. Potem właśnie razem ze Zbigniewem Kmieciem, ze swoim przyjacielem organizowali na Sądecczyźnie, w Ptaszkowej, w Nowym Sączu życie sportowe, organizowali młodzież, organizowali zawody, wszystko to, co tak wspaniale służyło i budowało społeczność lokalną. Wychowywali młodych zawodników, tworzyli aktywnie potencjał polskich sportów, nie tylko sportów zimowych, ale także i sportów letnich, ale przede wszystkim biegów na nartach, tego z czym zawodnicy w szczególności zmierzyli się dzisiaj” – mówił prezydent Duda.

Prezydent pogratulował uczestnikom i zwycięzcom memoriału. “Cieszę się ogromnie, że widać młode talenty, że widać wschodzące nadzieje polskiego narciarstwa biegowego, może w przyszłości biathlonu mam nadzieję” – dodał.

Cieszę się ogromnie, że ci dwaj wielcy ludzie, których właśnie dzisiaj wspominaliśmy – Roman Stramka i Zbigniew Kmieć, mają swoich kontynuatorów.

Prezydent zaznaczył, że jego wizyta w Ptaszkowej to także wspomnienie jego obecności tutaj przed dziesięcioma laty, kiedy towarzyszył prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w jego oficjalnej wizycie, podczas której ówczesny prezydent przekazał sztandar tutejszej szkole.

“To trochę taka podróż sentymentalna i wspomnienie tam tego wspaniałego czasu” – wspominał Duda.

Na zakończenie prezydent przekazał sołtysowi Ptaszkowej biało-czerwoną flagę w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Proszę, aby pan sołtys przyjął tę flagę także jako dar prezydenta Rzeczypospolitej na 660-lecie odnowienia przywileju założycielskiego królewskiej wsi Ptaszkowa. Bardzo serdecznie gratuluję tego wspaniałego jubileuszu nadania aktu lokacyjnego przez króla Kazimierza Wielkiego, co pokazuje jasno wielką tradycję tej ziemi, jak i tradycję państwa pięknej miejscowości” – zakończył Duda.

 

 

Źródło: Autor: Szymon Bafia
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij