Kraj

Premier do straży granicznej: Dzięki wam Polska jest bezpieczniejsza

Dzięki wam budżet państwa jest w lepszym stanie, przyczyniacie się do tego, że granice są odpowiednio chronione, a gospodarka jest w lepszym kształcie – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Huwnikach na Podkarpaciu.

Morawiecki dziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ochronę granic.

“Tutaj bronimy zewnętrznych granic UE przed wtargnięciem obywateli, którzy nie mają takich uprawnień do wjeżdżania na terytorium UE” – mówił szef rządu.

Podkreślał również rolę w Straży Granicznej w powstrzymaniu przemytu. “Dzięki temu budżet państwa jest w lepszym stanie, dzięki temu wszystkiemu wy również przyczyniacie się w bardzo istotny sposób (do tego, że) gospodarka jest w lepszym kształcie i nasze granice są odpowiednio chronione” – dodał Morawiecki, dziękując funkcjonariuszom za ich pracę.

Podczas odprawy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG) z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński podkreślił, że praca i służba funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej na wschodniej granicy jest wysoko oceniana przez Unię Europejską.

Dodał, że w tym tygodniu na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii w Bukareszcie, dyrektor Frontexu po raz kolejny sformułował najwyższą ocenę pracy polskich funkcjonariuszy.

“Serce rośnie, kiedy takie słowa padają w obecności wszystkich ministrów państw UE, kiedy polscy funkcjonariusze są komplementowani i kiedy kierowane są słowa podziękowania za solidarną służbę w ramach obecności w Unii” – mówił szef MSW.

Przypominał, że służba i praca SG na wschodniej granicy Polski to także ochrona wschodniej granicy całej Unii i bezpieczeństwo wszystkich obywateli UE.

“Uświadamiamy naszym partnerom, że zagrożenia, to nie tylko niekontrolowany w dużej mierze napływ nielegalnych imigrantów z Afryki na południowym odcinku granicy UE” – mówił Brudziński, wskazując, że jest też nielegalna imigracja z Azji. “Nie dalej jak kilka dni temu dzięki pracy funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału (Straży Granicznej) udało się zatrzymać kilkunastu obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie próbowali dostać się na terytorium Polski i UE” – zaznaczył.

Premier przypomniał też, że dawniej o polskich granicach wschodnich mówiono, że jako o przedmurzu chrześcijaństwa, “dzisiaj jest przedmurzem dla wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw”.

Zaznaczył, że Straż Graniczna jest obrońcą naszej granicy wschodniej pod wieloma względami, ale przede wszystkim walczy z przemytem, z różnego rodzaju gangami, z przemytem, który niszczy naszą rodzima przedsiębiorczość, naszą rodzimą gospodarkę” – mówił Morawiecki.

Minister SW podkreślił, że spektakularne sukcesy polskiej Straży Granicznej w walce z przestępczością, to również zasługa tego, że formacja ta “staje się jedną z najnowocześniejszych w Europie, wyposażoną w bardzo dobry sprzęt”.

Przypomniał, że w 2018 r. SG dostała ponad 200 mln zł. To ponad 300 nowoczesnych samochodów, sprzęt do lokalizacji obiektów latających, modernizacja przejść granicznych – wyliczał. Dzięki temu służba funkcjonariuszy jest dla nich bezpieczniejsza, nowoczesny sprzęt zabezpiecza ich zdrowie, a nawet życie – zaznaczył Brudziński.

Premier nawiązał do serialu “Wataha”, którego trzecia seria jest kręcona. “Pan komendant powiedział mi, że m.in., dzięki temu jest dużo więcej chętnych do służby w Straży Granicznej” – żartował.

Zwracając się do funkcjonariuszy premier i minister MSW podziękowali im za ich pracę.

“Wasza służba, wasza praca to jedna, jeżeli nawet nie najlepsza wizytówka skuteczności polskich służb mundurowych w Unii Europejskiej” – mówił Brudziński.

Przed spotkaniem z funkcjonariuszami SG w Huwnikach odbyła się narada z kadrą kierowniczą BiOSG. Natomiast po spotkaniu premier i minister udali się na objazd wzdłuż zielonej granicy.

Placówka SG w Huwnikach jest jedną z 14 na Podkarpaciu. W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej pracuje około 2,2 tys. funkcjonariuszy.

Źródło: PAP Autor: Agnieszka Pipała, Mateusz Roszak, Wojciech Krzyczkowski
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij