Świat

To już otwarta wojna gospodarcza. Trump chce zabronić chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego

Według portalu Politico Donald Trump ma w przyszłym tygodniu podpisać rozkaz prezydencki który uniemożliwi wykorzystanie chińskich urządzeń telekomunikacyjnych w amerykańskich sieciach bezprzewodowych. Amerykanie boją się, że chińska technologia może posłużyć ChRL do działań szpiegowskich.

Wiele państw buduje obecnie infrastrukturę do superszybkiego internetu mobilnego 5G. Liderami tego rodzącego się rynku zostały chińskie koncerny Huaiwei i ZTE. Jednak ich udział w budwie tych sieci budzi ogromne kontrowersje. Chińskie prawo twierdzi bowiem, że każda firma ma obowiązek współpracy z wywiadem, a mało kto ma wątpliwości, że tak blisko związane z rządzącymi Chinami komunistami firmy będą miały z tym problem. Amerykanie obawiają się głównie tego, że Chińczycy umieszczą w swojej elektronice tzw. backdoory, które dadzą chińskim służbą możliwość nielegalnego dostępu do amerykańskich sieci.

Dokładna treść rozkazu nie jest na razie znana. W Waszyngtonie mówi się, że rozkaz będzie składał się z dyrektywy opartej na ustawie IEEPA, drugiego rozkazu powołującego specjalną komórkę złożoną z przedstawicieli kilku rządowych agencji mającą weryfikować kontrakty telekomunikacyjne oraz memorandum tłumaczącego jak te zapisy stosować w praktyce. Biały Dom na razie odmawia jednak komentarzy w tej sprawie.

Według Politico podpisanie rozkazu będzie miało miejsce przed MWC Barcelona – największej na świecie konferencji poświęconej telefonii komórkowej, zaplanowanej na 25-28 lutego. Chodzi o to, żeby jego podpisanie zwróciło uwagę jej uczestników na coraz bardziej palący problem bezpieczeństwa rynku usług komunikacyjnych. Biały Dom chce aby przyszli dostawcy zrozumieli, że bezpieczeństwo sieci jest dla USA priorytetem.

Nowy rozkaz Trumpa na pewno pogorszy stosunki USA z Chinami. Wiele państw budujących sieć 5G, w tym Polska, korzysta bowiem z usług chińskich koncernów. Wiele innych już jednak podziękowało Chińczykom za współpracę lub zamierza to zrobić. Jeśli rozkaz Trumpa przekona wątpiących będzie to oznaczało bardzo wymierne straty dla Chin. Presja USA w tej sprawie nie jest już dla nikogo tajemnicą. Garret Marquis, rzecznik prasowy Narodowej Rady Bezpieczeństwa powiedział Politico, że USA współpracuje z sojusznikami aby ograniczyć ryzyko związane z udostępnieniem sieci 5G.

 

Źródło: stefczyk.info Autor: Wiktor Młynarz, za politico.com
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij