Kraj

Rozbrajający wpis Cenckiewicza. Historyk odpowiada na zaproszenie stacji TVN

Sławomir Cenckiewicz poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie od TVN, która chciała uzyskać od niego komentarz na temat agenturalnej przeszłości Kazimierza Kujdy. Gdański historyk odmówił jednak stacji, wytykając jej hipokryzję w podobnych przypadkach.

TVN poprosił mnie o komentarz ws KM Kujdy (tw ps. Ryszard). Odpisałem tak: Dziękuję, nie skorzystam! Jestem za lustrowaniem wszystkich – “u nas i u was”. Nie można bronić Czarneckiego i nie mówić że był TW a lustrować Kujdę! – napisał Sławomir Cenckiewicz.

Wpis historyka ma związek z ostatnią publikacją “Onetu” oraz “Rzeczpospolitej”, zgodnie z którymi Kazimierz Kujda, były prezes spółki Srebrna oraz osoba pojawiająca się na tzw. “taśmach Kaczyńskiego”, był tajnym współpracownikiem SB pod kryptonimem “Ryszard”. Cenckiewicz jednak odmówił komentarza na temat stacji TVN z powodu ich poprzednich materiałów, w których bronili biznesmena Leszka Czarnieckiego. Bankier w latach 80-tych był zarejestrowany jako tajny współpracownik służb, widniejący pod pseudonimem “Ernest” ( w części akt występuje także jako TW “Ternes”). Nazwisko tego mężczyzny jest mocno związane z tzw. aferą KNF.

Do informacji na temat współpracy Kujdy ze Służbą Bezpieczeństwa odniosła się także rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, która nie kryła zaskoczenia, jakie panuje w partii po publikacji tej wiadomości.

Ja nie wiedziałam, Jarosław Kaczyński też nic o tym nie wiedział. To była dla nas informacja nowa, to nas zaskoczyło. Nie wiedzieliśmy też oczywiście dlaczego i z jakiego powodu dokumenty pana Kujdy były w zbiorze zastrzeżonym – mówiła Beata Mazurek.

Źródło: Do Rzeczy/ PAP/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij