Kraj

Politycy żegnają Jana Olszewskiego. “Wiernie służył Polsce i Polakom”

W czwartek wieczorem w warszawskim szpitalu zmarł Jan Olszewski. Byłego premiera żegnają inni politycy.

Były szef polskiego rządu zmagał się z problemami zdrowotnymi od 2011 roku, kiedy doznał udaru mózgu. Kilka dni temu trafił do stołecznego szpitala po tym jak stracił przytomność we własnym domu. Z politykiem nie było żadnego kontaktu od tego momentu, aż do chwili jego śmierci.

Jan Olszewski sprawował funkcję premiera od końca 1991 roku do czerwca 1992 roku. Był także doradcą śp. Lecha Kaczyńskiego. Swoją postawą oraz charakterem wzbudzał szacunek wśród innych polityków, którzy stawiają go jako wzór wybitnego patrioty. Kondolencje z powodu śmierci byłego premiera napływają z każdej strony.

-Odszedł Jan Olszewski. Adwokat – obrońca Opozycji w czasach PRL. Premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego polskiego rządu. Z pewnością można Go nazwać Premierem Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Rzeczypospolitej. Do ostatniego tchnienia służył Polsce. Cześć Jego Pamięci! – napisał Andrzej Duda.

Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie – najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci. – czytamy we wpisie premiera Morawieckiego.

Polska poniosła wielką stratę. Odszedł Jan Olszewski człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego. Niech spoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla Rodziny i najbliższych –przekazała kondolencje od Jarosława Kaczyńskiego rzeczniczka PiS Beata Mazurek

Wielkim żalem i smutkiem przepełniła mnie wiadomość o śmierci Jana Olszewskiego – wybitnego polskiego patrioty, opozycjonisty, państwowca, człowieka wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej. Wyprostowany wśród tych, co na kolanach, zawsze dawał świadectwo. Cześć Jego pamięci! – przekazuje wicepremier Gliński.

Zmarł Premier Jan Olszewski. Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie – wspomina byłego premiera Beata Szydło.

Jan Olszewski, Premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II WŚ nie żyje.  Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów.Panie Premierze odpoczywaj w pokoju. – napisał prezes TVP Jacek Kurski, który jako pierwszy poinformował o śmierci Jana Olszewskiego.

Odszedł Jan Olszewski, wielki patriota, niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę. Państwowiec, który przybliżył Polskę do NATO. Niewiele osób jego formatu pozostało w polskiej polityce. Spoczywaj w pokoju Premierze- czytamy we wpisie szefa MON Mariusza Błaszczaka

Zmarł Jan Olszewski – był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci – wspomina Stanisław Karczewski

Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy. – napisał marszałek Kuchciński

Nie żyje Jan Olszewski, premier pierwszego niekomunistycznego rządu po roku 1945. Żołnierz Szarych Szeregów, obrońca działaczy opozycyjnych w PRL wywodzący się z nurtu niepodległościowego socjalizmu, ewoluujący w stronę prawicy. Lider ROP, poseł z list LPR. Cześć Jego pamięci – wspomina byłego premiera poseł Winnicki

Odszedł Jan Olszewski. Wielka postać, która zapisała się na kartach naszej historii. Żołnierz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, opozycjonista, Premier. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Pana Premiera – czytamy we wpisie Ryszarda Petru.

Odszedł Premier Jan Olszewski. Człowiek niezwykle zasłużony dla Polski, wierny ideałom, zawsze służył naszemu krajowi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie – minister Rafalska o byłym premierze.

Zmarł Jan Olszewski-premier wolnej Polski. RIP – napisał poseł Czarnecki

Zmarł premier Jan Olszewski,znany obrońca opozycjonistów,był pierwszym premierem , z którym współpracowałam jako prezes NBP i była to wzorowa współpraca za co pozostanę mu wdzięczna – wspomina Jana Olszewskiego była prezydent Warszawy.

Smutna wiadomość. Nie żyje były premier Jan Olszewski. Obrońca opozycjonistów w mrocznych czasach PRL-u. Cześć jego pamięci. RIP – napisał o byłym premierze poseł PO Borys Budka

Odszedł premier Jan Olszewski, patriota, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Cześć Jego pamięci – czytamy we wpisie Jarosława Gowina.

Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju – złożył kondolencje Donald Tusk

Premier Jan Olszewski był wielkim patriotą już od najmłodszych lat. Członek Szarych Szeregów, uczestnik powstania warszawskiego. Po 1989 r. dzielnie walczył o dekomunizację Polski oraz powstrzymanie wyprzedaży majątku narodowego. Cześć Jego Pamięci! – czytamy we wpisie Adama Andruszkiewicza

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij