Publicystyka

Donald Tusk stworzy nową partię? Inicjatywa ma powstać w symboliczną datę

Obchody trzydziestej rocznicy 4 czerwca 1989 roku mają być dla opozycji nowym puntem startowym w batalii o polski parlament – czytamy w “Rzeczpospolitej”. W sprawę ma również zaangażować się Donald Tusk. Coraz głośniej mówi się o możliwym powstaniu nowej formacji politycznej, pod egidą byłego premiera.

Jak dowiedzieli się dziennikarze “Rzeczpospolitej” w rozmowie z jednym z trójmiejskich polityków opozycji, 4 czerwca 2019 roku może wystartować zupełnie nowy projekt polityczny, póki co o roboczej nazwie “Ruch 4 czerwca”. Głównym celem tego ugrupowania miałaby być wygrana batalia o Sejm i Senat z PiS. W tym celu ruch, na czele którego miałoby stanąć Donald Tusk, zamierza skupić w swoich szeregach samorządowców z całej Polski oraz polityków różnych opcji, którzy obecnie są poza partiami opozycyjnymi.

Spekuluje się, że Tusk nie jest do końca zadowolony z działań Grzegorza Schetyny i formowanej przez niego Koalicji Europejskiej. W otoczeniu Tuska słychać wątpliwości, że lider PO nawet z byłymi premiera nie ma szans utworzyć wystarczajaco szerokiej listy. W tym celu szef Rady Europejskiej chce stworzyć odrębny byt w obozie opozycji, który będzie mieć na celu umocnienie jego pozycji oraz całego “antypisowskiego” bloku.

Projekt 4 Czerwca będzie potrzebny zarówno wtedy, gdy opozycja przegra wybory do PE, jak i wtedy, gdy je wygra. A porażka opozycji bez szerokiej listy jest prawdopodobna. Wtedy konieczny będzie restart – twierdzi gdański polityk w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Choć ta zbieżność jest przypadkowa, na Twitterze już pojawiają się komentarze, które łączą powstanie inicjatywy Donalda Tuska z wiadomością o śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.

Przypomnijmy 4 czerwca, to nie tylko rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów (1989), ale także symboliczna data początku upadku pierwszego całkowicie antykomunistycznego rządu III RP, rządu Jana Olszewskiego. To właśnie w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku miała miejsce tzw. Nocna Zmiana, której, jak wiemy m.in dzięki materiałom pokazanym w filmie Jacka Kurskiego i  Michała Balcerzaka, aktywnym uczestnikiem był także Donald Tusk. Bardzo wymowne.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij