Świat

Papież o wizycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: To jest “niespodzianka Boga”

„Niespodzianką Boga” nazwał papież Franciszek swą wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę wyraził przekonanie, że podróż ta “zapisała nową stronicę w historii dialogu między chrześcijaństwem i islamem”.

W czasie spotkania z 7 tys. wiernych w Auli Pawła VI Franciszek, przywołując swą zakończoną we wtorek pielgrzymkę do Abu Zabi, powiedział: “Po raz pierwszy papież udał się na Półwysep Arabski”.

„Opatrzność chciała, aby był to papież o imieniu Franciszek, 800 lat po wizycie świętego Franciszka z Asyżu u sułtana al-Malika al-Kamila. Często myślałem o świętym Franciszku podczas tej podróży; pomagał mi trzymać w sercu Ewangelię, miłość Jezusa Chrystusa” – mówił papież.

„W moim sercu – dodał – była modlitwa do Ojca za wszystkie jego dzieci, zwłaszcza za najbiedniejsze, za ofiary niesprawiedliwości, wojen, ubóstwa; modlitwa o to, aby dialog między chrześcijaństwem i islamem był czynnikiem decydującym dla pokoju w dzisiejszym świecie”.

Mówiąc o spotkaniu międzyreligijnym w Abui Zabi, Franciszek wyjaśnił, że w swym wystąpieniu na jego forum położył nacisk na wartość braterstwa i nienaruszalnej godności każdej osoby.

Dlatego – wskazał – „niemożliwe jest usprawiedliwienie jakiegokolwiek aktu przemocy imieniem Boga”, gdyż “znieważa to ciężko i zdradza ducha religii”.

Papież podkreślił, że w dokumencie podpisanym na zakończenie spotkania “Międzyludzkie braterstwo” potępiono wszelką formę przemocy, zwłaszcza tę o motywacjach religijnych i złożono zobowiązanie do obrony na świecie autentycznych wartości i pokoju.

„W naszej epoce, w której mocna jest pokusa, by widzieć starcie między cywilizacją chrześcijańską i islamską i uważać również religie za źródło konfliktów, chcieliśmy pokazać jasno i zdecydowanie, że możliwe jest spotkanie, szacunek i dialog oraz że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i bronią wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży” – oświadczył Franciszek.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: „Spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam jak ważną sprawą dla świata jest pokój, dialog i braterstwo ludzi”.

„Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: +Uczyń mnie narzędziem pokoju” – dodał przywołując hasło swej wizyty w Abu Zabi.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka z Rzymu
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij