Kraj

Prezydenci kilku miast zapowiedzieli lekcje tolerancji. “Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów”

Po śmierci Pawła Adamowicza prezydenci kilku miast w Polsce zapowiedzieli lekcje wychowawcze dla najmłodszych. Jako pierwszy z apelem wystąpił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w liście do dyrektorów szkół napisał, aby w tym tygodniu lekcje wychowawcze był poświęcone mowie nienawiści. Podobne lekcje zostały zapowiedziane przez prezydentów Warszawy i Białegostoku.

Jacek Sutryk w swoim rozporządzeniu zaznaczył, że „nie jest naiwny” i wie, że „nie uda mu się zmienić całego kraju”, ale chciałby być „uważniejszy w słowach”. Obiecał też, że będzie „pilnował słów, które wypowiadają moi współpracownicy jako przedstawiciele miasta”. Zapowiedział też, że „Wrocław rozpocznie kampanię przeciwko hejtowi i mowie nienawiści w przestrzeni publicznej”.

– Dziś jeszcze poproszę o stosowne działania Departament Edukacji. Chcę, żeby do końca tygodnia lekcje wychowawcze w każdej klasie poświęcone były skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu – napisał prezydent Wrocławia.

Apel Jacka Sutryka zainspirował Rafała Trzaskowskiego. Nowy włodarz miasta stołecznego również dostrzega potrzebę takich lekcji.

– Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowadzone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści. Dziękuję @SutrykJacek za inspirację – napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Podobne działania w Białymstoku zapowiedział, również na Twitterze, Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

– W #Białystok nie będzie zaplanowanej na czwartek studniówki miejskiej – w zamian, jeszcze przed feriami w białostockich szkołach odbędą się specjalne lekcje wychowawcze, dotyczące tego jak przeciwdziałać i reagować na mowę nienawiści i hejt w przestrzeni publicznej. @SutrykJacek – czytamy.

Na to, iż tego typu lekcje mogą stać się okazją do indoktrynacji dzieci zwróciła uwagę Kaja Godek, działaczka pro-life.

– Uwaga! Pod płaszczykiem walki z przemocą prezydent Warszawy chce indoktrynować dzieci w szkołach. Piszcie dzieciakom zwolnienie z tych zajęć albo zostawcie je w domu! #lgbt #WarsztatyAntyprzemocowe #MowaNienawiści #homoideologia #StopDewiacji – napisała na Twitterze działaczka społeczna.

Zajęcia w Warszawie zorganizowane będą najprawdopodobniej przez „Centrum Wielokulturowe”. To właśnie ich logo widać na grafikach, które prezydent Trzaskowski dołączył do wpisu na Twitterze.

Jak wyglądają organizowane przez nich lekcje?

– To zajęcia prowadzone przez Tunezyjczyka, Samira, który przybliża uczestnikom język arabski, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Po krótkiej prezentacji na temat podstaw języka arabskiego, uczy on uczestników mówić proste zwroty po arabsku oraz pisać najpierw pojedyncze arabskie litery, a potem całe słowa, np. imiona. Samir czujnie pilnuje, by każdy pisał od prawej do lewej, a nie jest to taka prosta sprawa! Na naukę arabskiego zapraszamy dzieci powyżej 10 roku życia – piszą na swoich stronach przedstawiciele Centrum Wielokulturowego.

Zajęcia prowadzone są przez „edukatorów” z Tunezji i Somalii.

Źródło: Stefczyk.info Autor: ac
Fot. PAP

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij