Świat

Pras we Włoszech: “Polityczny konflikt w Polsce przekroczył próg alarmowy”

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pokazuje, że konflikt polityczny w Polsce przekroczył “próg alarmowy” – pisze we wtorek włoski dziennik “La Repubblica”. Informacje i komentarze na ten temat są na czołówkach niemal wszystkich gazet.

Rzymska “La Repubblica” podkreśla, że “brutalna śmierć Adamowicza w mieście symbolu Solidarności odzwierciedla zajadłość sporu” między rządem a liberalną opozycją.

“To pierwsze zabójstwo polityka w Polsce od końca komunizmu” – dodaje dziennik. “A miejscem tej tragedii jest właśnie Gdańsk, miasto wielokulturowe, w którym narodziła się Solidarność” – zaznacza.

W analizach na trzech stronach wtorkowego wydania zwrócono uwagę na “traumę w Gdańsku w dobie nienawiści politycznej”. Przypomniane zostały słowa prezydenta Gdańska z ostatniego wywiadu dla tej włoskiej gazety: “Po nienawiści słownej następuje ta fizyczna”.

Autor wspomnienia o Adamowiczu pisze między innymi o tym, że był on kochany przez mieszkańców i wybierany na kolejne kadencje, a zarazem stale “zniesławiany bez skrupułów”, a sam “na kalumnie spokojnie odpowiadał”.

“Po Pawle pozostaje Gdańsk obecnie przerażony, ale pełen żywotności, jak niewiele innych miast europejskich” – podkreślono. Cały kraj cierpi z powodu traumy – podsumowuje dziennik.

Jak relacjonuje z kolei “Corriere della Sera”, obecnie “jednoczą się w żałobie wszystkie siły polityczne, lecz kraj zastanawia się nad klimatem nienawiści, który zatruł debatę publiczną”.

W wywiadzie dla największej włoskiej gazety rywal Adamowicza w niedawnych wyborach samorządowych Jarosław Wałęsa przyznał: “Od Pawła nauczyłem się wszystkiego”.

“To prawdziwy patriota, Polak dumny ze swych korzeni, wielki Europejczyk”, “wierzył w dialog między kulturami, w piękno różnic, w tożsamość, która potwierdza się poprzez pluralizm” – tak opisał go syn byłego prezydenta RP.

Zdaniem Jarosława Wałęsy “w Polsce panuje klimat nie do zniesienia”. “Paweł padł ofiarą języka nienawiści” – dodał.

“La Stampa” natomiast pisze o “szokującej śmierci prezydenta – obrońcy praw obywatelskich” i odnotowuje, że pojawiają się w szeregach polskiej opozycji hipotezy, że był to mord polityczny, do którego doszło w “klimacie nienawiści”.

Adamowicz był nie tylko prezydentem miasta; “był twarzą innej Polski, postępowej i otwartej, która walczyła o wolność i która z wolności nie chce zrezygnować” – ocenia turyński dziennik. Zauważa, że był on też “symbolem opozycji wobec rządu”.

Stołeczne “Il Messaggero” pisze o “wątpliwościach” co do tego, że był to “czyn psychopaty”. Cytuje opinie o zbrodni politycznej. Również ta gazeta zwraca uwagę na szok i “klimat nienawiści” w Polsce.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka z Rzymu
Fot. PAP

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij