Kraj

Prezydent Gdyni: “Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe”

Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe; zmienił rzeczywistość materialną tego miasta – mówił o zmarłym w poniedziałek prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. To był człowiek z pasją, człowiek z charakterem – wspominał.

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

“Od niedzielnego wieczoru wszyscy mieliśmy nadzieję, że Paweł wygra tę batalię, że wygra walkę o życie” – powiedział w rozmowie z TVN24 prezydent Gdyni. “To niezwykle smutna, dołująca wiadomość, która tego popołudnia dzisiaj dociera do nas. Pogrążony w smutku nie tylko Gdańsk, Pomorze – cała Polska” – podkreślił.

Szczurek wspominając zmarłego prezydenta wskazywał, że był to człowiek z pasją i z charakterem, na co dzień uśmiechnięty i pogodny. “Do tej pory nie mogę wymawiać tych słów, bo mówienie o Pawle w czasie przeszłym nadal wydaje się niewyobrażalne” – przyznał.

Prezydent Gdyni podkreślił, że Gdańsk jest dzisiaj jednym z przykładów nowoczesnych metropolii w wymiarze europejskim. “Olbrzymia to zasługa Pawła” – dodał. “Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe. Zmienił rzeczywistość materialną tego miasta” – mówił Szczurek.

Wspominał też, że Paweł Adamowicz lubił pracę, jaka wiązała się z jego funkcją, i czerpał przyjemność z kontaktu z mieszkańcami Gdańska. “To są takie cechy, które posiada dobry lider. Nie boi się konfrontować własnych pomysłów, własnych planów z tym, co myślą inni” – zaznaczył Szczurek.

“Dzisiaj serce gdańszczan przepełnia ból. Ale nie tylko gdańszczan” – podkreślił prezydent Gdyni. “Wierzyliśmy w to, że Paweł wygra. Atmosfera bliskości, więzi, myślę, że jest trochę darem, taką wartością, którą trzeba w sobie pielęgnować” – dodał.

“Gdy doszło do tego tragicznego wydarzenia w niedzielę wieczorem, to pewnie w wielu miejscach podnosiły się głosy, że jest to efektem takiej atmosfery nienawiści, wojny, którą wytworzyliśmy w świecie publicznym. To wielka też chyba dzisiaj, z perspektywy takiej ofiary, ważna myśl, byśmy o tym pamiętali; byśmy chcieli ten poziom wojny domowej, konfliktu wewnętrznego mocno obniżyć. Bo słowa czasem mają moc sprawczą” – powiedział Szczurek.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie był operowany.

 

Źródło: PAP Autor: agzi/ pad
Fot. PAP/Adam Warżawa

Ankieta

W najbliższe wakacje planujesz urlop...

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Były poseł zatrzymany. Miał handlować lewym cukrem

0 0

Sędzia z KRS padł ofiarą zamachu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij