Kraj

Szef MON: Liczniejsze Wojsko Polskie zapewni nam więcej bezpieczeństwa

Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa – mówił w sobotę w Białce Tatrzańskiej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiego etapu ogólnopolskiej kampanii “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

“Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa. Żeby wojsko było liczniejsze, staramy się prowadzić kampanię ‘Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej’. (…) Żeby młodzi ludzie przystępowali do Wojska Polskiego, żołnierze muszą być godnie wynagradzani. Mogę dziś jasno powiedzieć, że dzięki naszym wysiłkom osiągnęliśmy ten cel” – powiedział szef MON. Dodał, że od pierwszego stycznia bieżącego roku wzrosły wynagrodzenia żołnierzy, a średnia pensja w wojsku wynosi 5 tys. 530 zł.

“To godne wynagrodzenie. Najwyższe podwyżki zostały przyznane dla najmniej zarabiających, a w tym gronie są ci, którzy przystępują do wojska. Zależało mi na tym, żeby służba w wojsku była konkurencyjna, jeżeli chodzi o wynagrodzenie, i tak się stało” – mówił.

Pierwsza edycja kampanii “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” rozpoczęła się 14 października ubiegłego roku. W ramach tej kampanii żołnierze spotykali się z ludźmi w centrach handlowych, w miejscach wypoczynku czy na rynkach miast. Minister wspomniał, że dzięki tej kampanii w ciągu dwóch i pół miesiąca wnioski o przyjęcie do różnych formacji Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tys. osób.

“Zależy nam na tym, żeby coraz więcej młodych ludzi przystępowało do Wojska Polskiego, bo to stanowi o naszym bezpieczeństwie. Służba w Wojsku Polskim to zaszczyt, to honor, to wyróżnienie. Noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego jest zaszczytem” – mówił minister.

Mówiąc o kolejnej edycji kampanii promocyjnej wojska, wyjaśnił: “Dziś rozpoczęły się ferie zimowe, a więc kurorty narciarskie rozpoczęły właśnie drugie życie. Coraz więcej osób przyjeżdża właśnie tu, do Białki Tatrzańskiej, do Zakopanego, Zieleńca, Szczyrku czy Wisły. I wszędzie tam będzie można spotkać wojskowych: żołnierzy liniowych, którzy będą dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze służbą wojskową, ale także studentów akademii wojskowych i żołnierzy służby terytorialnej. Zależy nam na tym, żeby w kurortach narciarskich, przy stokach narciarskich, przy deptakach, w miejscach, które są odwiedzane w czasie sezonu zimowego, były takie punkty mobilne”.

“Służba w Wojsku Polskim związana jest także z rozwojem, z nabywaniem umiejętności, ze zdobywaniem unikalnych doświadczeń. Żołnierze Wojska Polskiego są aktywni na misjach zarówno w Europie, na wschodniej flance NATO, jak i w Afganistanie czy Iraku. Mamy bardzo dobrze rozbudowane kontakty w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym z armią Stanów Zjednoczonych, a więc to są unikalne możliwości zdobycia doświadczenia i umiejętności. Gorąco zachęcam do tego, żeby przystępować do Wojska Polskiego” – zakończył minister Błaszczak.

W tym tygodniu opublikowało projekt rozporządzenia szefa MON wprowadzającego podwyżki dla żołnierzy. MON zaproponowało też skrócenie terminu uzgodnień międzyresortowych do pięciu dni po to, by podwyżki jak najszybciej trafiły do wojskowych.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano podwyższenie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w poszczególnych grupach uposażenia od 200 zł do 550 zł w zależności od stopnia etatowego. Podwyżki dla żołnierzy, których w ramach kampanii “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” MON chce pozyskać do służby wojskowej, mają wynieść od 1 stycznia: 450 zł w korpusie szeregowych, a w korpusie podoficerów od 410 zł dla plutonowego do 550 zł dla chorążego.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Ankieta

W najbliższe wakacje planujesz urlop...

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Były poseł zatrzymany. Miał handlować lewym cukrem

0 0

Sędzia z KRS padł ofiarą zamachu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij