Świat

Putin postawi Salviniemu ultimatum? “Albo ze mną albo z Polakami”

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini “szuka sojuszników na scenie europejskiej i wywołuje dezorientację u swego przyjaciela Putina” – pisze w sobotę “Corriere della Sera”. Podkreśla, że prezydent Rosji chce, by Salvini wybrał: “albo ze mną, albo z Polakami”.

Publicysta gazety podkreśla, że odkąd na włoską scenę polityczną “wtargnął” Salvini, prezydent Rosji musiał zmienić zdanie i uznać, że przyjaciół w Italii ma dwóch: byłego premiera Silvia Berlusconiego i właśnie przywódcę Ligi.

Na łamach dziennika przypomina się, że Władimira Putina i Berlusconiego od lat łączą więzy, które z politycznych przekształciły się w osobiste. Tymczasem – zaznacza publicysta – nawet Berlusconi “nie zrobił tak wiele” dla prezydenta Rosji jak Salvini. To szef MSW i wicepremier Włoch powiedział, że lepiej czuje się w Moskwie niż w Brukseli, a w rosyjskiej stolicy mówił o konieczności zniesienia “za wszelką cenę” w 2018 roku sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu.

Wraz z upływem miesięcy Władimir nabawił się bólu głowy. Jak to: sankcje przeciwko Rosji zostały odnowione przez Unię (Europejską), rok 2018 się skończył, a Salvini siedzi cicho i nie mówi ani słowa? “Może Matteo nie mógł zrobić więcej” – pomyśleli w Moskwie – pisze autor komentarza.

Zastanawia się też, jak należy interpretować niedawną wizytę Salviniego w Polsce, której rząd – jak zaznacza – “spośród krajów europejskich najbardziej boi się i nienawidzi Rosji”.

No, tego już za wiele – musiał powiedzieć Władimir, z nostalgią myśląc o Silvio. Kilka pytań zadali sobie także Polacy, także Jarosław Kaczyński, który nie lubi, jak się go “kiwa”. Jak to (musiał się zastanawiać Kaczyński – PAP) – (Salvini i) rusofilski, i polonofilski? – podkreśla komentator, wskazując, że w polityce takie połączenie nie jest możliwe.

Być może o pocieszeniu Władimira (Putina) i Jarosława (Kaczyńskiego) myślał premier Węgier Viktor Orban, gdy tłumaczył, że liczy się sprzeciw wobec migrantów, że oś włosko-polska zastąpi po majowych wyborach (do Parlamentu Europejskiego – PAP) oś francusko-niemiecką i że on, Wiktor, w każdym razie pozostanie w Europejskiej Partii Ludowej – pisze “Corriere della Sera”.

Publicysta gazety ocenia, że “Putin zrozumiał, ale nie wszystko ‘kupił'”. Według niego prezydent Rosji zdaje się mówić Salviniemu: “Musisz wybrać, drogi Matteo – albo ze mną, albo z nimi”.

Poza tym, czy polityka zagraniczna kraju tak wielkiego jak Włochy może zależeć wyłącznie od zbieżności (stanowisk) w sprawie migrantów? Gdyby Putin nas słyszał, odpowiedzielibyśmy mu: ‘tak’ – podsumowuje gazeta.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Ankieta

W najbliższe wakacje planujesz urlop...

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Były poseł zatrzymany. Miał handlować lewym cukrem

0 0

Sędzia z KRS padł ofiarą zamachu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij