Kraj

Platforma Obywatelska chce Polexitu? Partia Grzegorza Schetyny przeciwko zaleceniom Komisji Europejskiej

Czy Platforma Obywatelska występując przeciwko sugestiom, zaleceniom KE w kwestii odstrzału dzików, chce wyprowadzić Polskę z UE? – zapytała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Zwracając się do szefa PO Grzegorza Schetyny, stwierdziła: “robicie Polexit”.

Mazurek nawiązała w ten sposób do piątkowych doniesień radia RMF FM, które podało, że Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze. “To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów” – powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej komentując plany odstrzału dzików w Polsce.

“Czy Platforma Obywatelska występując przeciwko sugestiom, zaleceniom KE w kwestii odstrzału dzików chce wyprowadzić Polskę z UE? Panie Schetyna, robicie +Polexit+” – napisała w piątek na Twitterze rzeczniczka PiS.

Politycy PO zaapelowali w ostatnich dniach do myśliwych, do kierownictwa resortu środowiska, a także do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego o wstrzymanie planowanych na styczeń polowań na dziki. “Protestujemy przeciwko tej niecywilizowanej masakrze” – podkreślali. Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann mówił w czwartek, że rząd proponuje “rzeź dzików (…), tak zachowują się jaskiniowcy”.

12, 19 i 26 stycznia mają się odbyć wzmożone polowania na dziki. Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. W ich opinii, zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

Po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wyda zalecenie, aby myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch i loch prowadzących młode.

Źródło: PAP Autor: hgt/ mrr
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Prawda-pamięć-duma. Dlaczego warto pamiętać o bohaterach

0 0

Piłkarskie MME – Polska – Belgia 3:2

0 0

Polacy mistrzami świata! Zajęli całe podium

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij