Kraj

Ilu Polaków chodzi do kościoła?

Czy Polska faktycznie przeżywa zapaść religijną? Czy Polacy coraz sceptyczniej postrzegają Kościół i przychylniejszym okiem patrzą na dążenia do tzw. rozdzielenia Kościoła od państwa? Czy faktycznie możemy mówić o masowym exodusie od religii? Najnowsze kościelne badania zaprezentowane przez “Gość Niedzielny” zdają się pokazywać zupełnie odwrotną tendencję!

Badania dominicantes i communicantes, czyli osób przychodzących do kościoła i przystępujących do komunii są przeprowadzane co roku w jedną z niedziel w połowie października. Ostatnie, których wyniki poznaliśmy dopiero teraz, były zrealizowane 21 października 2017.  Jak wynika z sondażu, w 2017 roku w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło średnio 38,3 proc. polskich katolików, a do Komunii Świętej przystąpił, co więcej niż co drugi z uczestników mszy (17 proc.). Jak podaje “Gość Niedzielny” , “w tym dniu odprawiono w Polsce 45178 Mszy św. W stosunku do 2016 roku wskaźnik dominicantes wzrósł o 1,6 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy”.

Wyniki kościelnych badań pokazują, też jak terytorialnie rozkłada się przywiązanie do religii polskiego społeczeństwa. Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano tradycyjnie (71,7%), rzeszowskiej (64,1%) i przemyskiej (59,8%). Najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej i łódzkiej ( po 24,6%) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (25,6%).

 

Źródło: stefczyk.info Autor: fp
Fot.

Ankieta

W najbliższe wakacje planujesz urlop...

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Były poseł zatrzymany. Miał handlować lewym cukrem

0 0

Sędzia z KRS padł ofiarą zamachu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij