Najnowsze wiadomości z kraju

Mocne słowa Andrzeja Dudy pod adresem Lecha Wałęsy. Oberwało się także sędziom

Prezydent Andrzej Duda był gościem studia TVP Info, gdzie udzielił wywiadu na temat spraw, które bulwersują opinię publiczną. Głowa państwa komentowała sprawy związane z reformą sądownictwa, polityką imigracyjną UE i brexitem. Prezydent odniósł się także do kilku wypowiedzi Lecha Wałęsy i Donalda Tuska.

Lech Wałęsa i jego głośny wywiad

Jest mi przykro, że Lech Wałęsa jako były, ale jednak prezydent, prezentuje takie poglądy wobec Rosji – mówił w programie telewizji publicznej prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda komentował wywiad Lecha Wałęsy dla agencji Ria Novosti, w którym były prezydent chwalił prezydenta Rosji Władimira Putina za jego politykę. Zdaniem głowy polskiego państwa każdy, kto zna historię Europy Środkowo-Wschodniej, nie zgodzi się z poglądami wyrażonymi przez byłego lidera “Solidarności”. Prezydent przypomniał o agresji rosyjskiej wobec Gruzji oraz Ukrainy, twierdząc że mocarstwowa polityka Putina stwarza wiele zagrożeń dla Europy, dlatego takich działań nie poprze żadna osoba szanująca obecny pokój na świecie, bezpieczeństwo państwa i narodu oraz demokrację.

Kwestia uchodźców

Andrzej Duda odniósł się także do kwestii uchodźców, twierdząc że Polska jest gotowa oferować pomoc, ale nie zgadza się, by robić to na siłę. Zdaniem prezydenta przymusowe sprowadzanie migrantów nie jest korzystne. Nie przynosi profitów państwom przymuszonym do przyjęcia imigrantów i nie przynosi też korzyści tym, którzy zostali sprowadzeni do danego kraju bez ich własnej woli i przy pierwszej sposobności spróbują uciec do innego państwa. Andrzej Duda przypomniał, że lepszym rozwiązaniem jest tworzenie dogodnych warunków jak najbliżej miejsca zamieszkania tych, którzy cierpią z powodu wojny, aby przeczekali sytuację wojenną w swoich krajach..

– Europa ma jeszcze możliwość ocknięcia się i podjęcia pewnych rozsądnych działań – stwierdził prezydent w programie Ewy Bugały.

Prezydent nie krył też, iż obawia się zagrożenia terrorystycznego, które w ostatnich latach znacznie wzrosło w Europie. Andrzej Duda uznał, że zapobieganie zamachom przez służby jest szczególnie utrudnione, głównie z tego powodu, iż większość z nich działa w pojedynkę. Swoje decyzje podejmują samodzielnie, nie konsultując się z nikim.

Reforma sądownictwa i spór z sędziami

– Demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że środowiska sędziowskie są zepsute. Zachowują się w taki sposób, w jaki sędziowie nigdy nie powinni sobie pozwolić – mówił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy wielką odwagą było zreformowanie sądownictwa na najwyższych szczeblach w Polsce, gdyż jest to z góry narażenie się na “nasilone ataki”. Polityk uznał środowisko sędziowskie jako bardzo wpływowe, często decydujące o “życiu i śmierci innych ludzi”. Prezydent nie krył, iż przedłużający się spór nie jest korzystny dla jego obozu politycznego. Andrzej Duda dodawał, iż środowisko sędziowskie stało się zbyt upolitycznione i jego przedstawiciele nie powinni się ze swoimi poglądami obnosić na każdym kroku.

Prezydent odniósł się także do kwestii samej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, twierdząc że była “potrzebna, jak i niezbędna”. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że pomimo wszelkich zawirowań “uda się ją w pełni zrealizować”. Dzięki temu “wiele osób odzyska poczucie sprawiedliwości w kontekście wyroków, które zapadną” – mówił prezydent.

Tusk, jako potencjalny rywal o fotel prezydenta

Prezydent odniósł się także do kwestii wyborów głowy państwa, komentując ewentualnych kontrkandydatów. Andrzej Duda uznał, że Tuska traktować będzie każdego kandydata, który będzie z nim walczył o fotel prezydenta. Podkreślił, że w wyborach jest zawsze spora ilość kandydatów i jest to zupełnie naturalne dla systemów demokratycznych.

Polityk odniósł się także do zarzutów, jakie są formułowane przez część działaczy Zjednoczonej Prawicy pod adresem szefa Rady Europejskiej, oskarżając go o nie realizację interesu państwa polskiego. Prezydent przyznał, że w swojej karierze poznał pełno polityków, którzy znajdując się nawet w strukturach unijnych starali się realizować interes swojego kraju.

– Oczekuję od człowieka, który jest Polakiem, który jest polskim politykiem, żeby właśnie na polski interes w sposób szczególny spojrzał – mówił prezydent Duda.

Sprawa Brexitu oraz polityki zagranicznej kraju

Andrzej Duda uznał także, że twardy Brexit będzie niewątpliwie trudny zarówno dla Europy, jak i Wielkiej Brytanii. Prezydent przyznał jednak, iż wierzy, że dojdzie do kompromisu w tej sprawie. Dla niego najważniejsze jest, aby rozwiązanie przyjęte przez rząd Theresy May było jak najbezpieczniejsze dla Polaków mieszkających na Wyspach. Duda także jednoznacznie odciął się od zarzutów rzekomego “Polexitu”, twierdząc iż jest to propagandowy wymysł opozycji, która zdaniem prezydenta sama chce wypchnąć Polskę z UE.

– Mamy prawo mieć czasem inny punkt widzenia niż władze innych państw europejskich, głównie dlatego, że naszym obowiązkiem jest bronienie interesów Polski i Polaków. I my, stawiając pewne sprawy, po prostu bronimy interesów Polski i Polaków, tak jak jest chociażby w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości – mówił prezydent.

Polityk podkreślił także, iż za największego sojusznika Polski uznaje USA i jest także za podtrzymaniem sankcji wobec Rosji.

Źródło: niezależna.pl Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Mecz w polskiej lidze był ustawiony? Jest reakcja PZPN

0 0

Rolnicy odblokowali przejście graniczne z Ukrainą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij