Rozrywka

Czy w piątek po Bożym Narodzeniu można jeść mięso?

To pytanie zadaje sobie wielu wierzących i praktykujących katolików. Czy w poświąteczny piątek, podczas oktawy Bożego Narodzenia można jeść mięso?

Okazuje się, że choć umownie przyjmuje się, że w te dni można spożywać wyroby mięsne, to prawo kanoniczne mówi zupełnie co innego. Jak pisze na stronie rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik:

“Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: a) w piątki, w które wypada uroczystość (kanon 1251); b) dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz c) gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego (kanon 87 § 1).

W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartej w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]). Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek.

W związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku – 28 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego”.

Jak czytamy, oktawa Bożego Narodzenia nie ma rangi uroczystości, a wyłącznie święta (podobnie, jak przypadające w tym roku tego dnia w piątek Święto Świętych Młodzianków, Męczenników), stąd, chcąc być w zgodzie z własnym sumieniem, powinniśmy zrezygnować ze spożywania potraw mięsnych. Wyjątek stanowią te diecezję, w których biskup ogłosił dyspensę. O dyspensie powinniśmy zostać poinformowani podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę przed świętami lub w trakcie dzień świątecznych. Niektóre diecezje informacje o udzielonych dyspensach zamieszczają na stronach internetowych.

 

Źródło: stefczyk.info/KEP Autor: pf
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Prawda-pamięć-duma. Dlaczego warto pamiętać o bohaterach

0 0

Piłkarskie MME – Polska – Belgia 3:2

0 0

Polacy mistrzami świata! Zajęli całe podium

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij