Najnowsze wiadomości z kraju

Sojusz między komitetem wyborczym P. Adamowicza i Koalicją Obywatelską. “Łączy nas wiele podobieństw”

Kluby radnych Koalicji Obywatelskiej oraz “Wszystko dla Gdańska” prezydenta miasta Pawła Adamowicza podpisały w poniedziałek deklarację o współpracy na pięć lat kadencji Rady Miasta. Nowym zastępcą prezydenta został Piotr Borawski z Platformy Obywatelskiej.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska klub Koalicji Obywatelskiej ma 16 radnych, 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu “Wszystko dla Gdańska” prezydenta Pawła Adamowicza, 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

“Chcemy stworzyć trwały sojusz w Radzie Miasta Gdańska na najbliższe pięć lat. Łączy nas wiele podobieństw w zakresie programów wyborczych. Chcemy ten wspólny program realizować skutecznie i systematycznie: będziemy co roku przedstawiali opinii publicznej sprawozdanie z wykonania programu wyborczego” – zapowiedział na konferencji prasowej Adamowicz.

Przewodnicząca gdańskiej PO, posłanka Agnieszka Pomaska zapewniła, że w negocjacjach nad porozumieniem między KO a stowarzyszeniem “Wszystko dla Gdańska” najmniej istotne były kwestie personalne. “Najwięcej zajmowały nas rozmowy związane z przyszłością miasta. Po wyborach okazało się, że łączy nas programowo więcej, niż przypuszczaliśmy. Nasza wizja rozwoju Gdańska na najbliższe pięć lat jest bardzo spójna i rzeczywiście wróży dobrą współpracę” – dodała.

Umowę o współpracy między dwoma klubami RMG pn. “Deklaracja o współpracy dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska” oprócz Adamowicza i Pomaskiej podpisali także przewodniczący klubów KO oraz “Wszystko dla Gdańska” – Piotr Borawski oraz Beata Dunajewska.

Deklaracja składa się z pięciu filarów programowych: Gdańskie rodziny na pierwszym miejscu, Najlepsza dzielnica do życia, Sprawniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się po Gdańsku, Współdecydowanie o gdańskich sprawach oraz Rozwój gospodarczy.

W ramach zawartego porozumienia nowym spośród czwórki wiceprezydentów Gdańska został Piotr Borawski, który odpowiadać będzie za przedsiębiorczość, środowisko, ochronę klimatu, informatyzację i porządek publiczny.

Piotr Borawski (ur. 1983) jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył również studia MBA (Master of Business Administration) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodowo od przeszło 10 lat jest związany z Naftoportem i gospodarką morską. W RMG zasiada od 2010 r. Od 2017 r. był szefem klubu radnych PO, a w obecnej kadencji liderem KO. Klub KO nowego przewodniczącego wybierze na początku stycznia.

Pozostali zastępcy prezydenta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk – pełnią już te stanowiska od poprzedniej kadencji samorządowej. Współpracę z Adamowiczem zakończył natomiast zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, sprawujący tę funkcję od 2002 r.

Aleksandra Dulkiewicz (jako pierwszy zastępca prezydenta Adamowicza) odpowiadać będzie za inwestycje, równouprawnienie (m.in. wdrażanie “Modelu na rzecz równego traktowania”, który ma zapobiec dyskryminacji mieszkańców ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, pochodzenie, narodowość, stosunek do religii i orientację seksualną) oraz turystykę. Piotr Grzelak w swoich obowiązkach będzie miał rozwój miasta (w tym planowanie przestrzenne), mieszkalnictwo i transport publiczny, a Piotr Kowalczuk dalej zajmował będzie się szkolnictwem oraz polityką socjalną.

Jesienne wybory na prezydenta Gdańska wygrał sprawujący tę funkcję od 1998 r. 53-letni Paweł Adamowicz (“Wszystko dla Gdańska”), który w drugiej turze wyborów pokonał kandydata Zjednoczonej Prawicy 29-letniego Kacpra Płażyńskiego. Adamowicz uzyskał 64,80 proc. głosów, na polityka PiS swoje głosy oddały 70 tys. 432 osoby (35,20 proc.).

21 października, w pierwszej turze wyborów na prezydenta Gdańska, Adamowicz uzyskał 36,97 proc. poparcia, a Płażyński otrzymał 29,68 proc. głosów.

Na kolejnych miejscach znaleźli się wówczas: Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska) – 27,77 proc. głosów, Jacek Hołubowski (KWW Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) – 1,98 proc. głosów, Elżbieta Jachlewska (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) – 1,97 proc., Andrzej Ceynowa (KKW SLD Lewica Razem) – 0,97 proc., Dorota Maksymowicz-Czapkowska (KWW Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego) – 0,68 proc. głosów.

Źródło: PAP Autor: Robert Pietrzak
Fot. PAP/Jan Dzban

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij