Kraj

Lech Wałęsa przegrał proces z Jarosławem Kaczyńskim. Musi przeprosić za słowa o Smoleńsku

Lech Wałęsa ma przeprosić prezesa Prawa i Sprawiedliwości za słowa o Smoleńsku – zdecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.

Wałęsa ma złożyć oświadczenie o treści: – Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa.

Były prezydent Lech Wałęsa sugerował na Facebooku, iż „Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku”.

“Wolność debaty publicznej stanowi jeden z istotnych fundamentów państwa prawa, ale wolność słowa nie jest wolnością absolutną. Jedną z jej granic jest ochrona dobrego imienia innych osób i ich godności – podkreślił sąd w swoim uzasadnieniu.

Były prezydent Lech Wałęsa zapowiedział wcześniej, że nawet jeśli przegra proces w obu instancjach, to odwoła się do Trybunału w Strasburgu.

Źródło: Stefczyk.info Autor: ac
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij