Świat

Słowacja zamyka kilkunastu działaczy Greenpeace’u w areszcie. Ekolodzy: “To decyzja bezprecedensowa i nie do przyjęcia”

Słowacki sąd podjął decyzję o pozostawieniu w areszcie 12 działaczy Greenpeace’u, którzy wywiesili w środę transparenty na kopalni węgla brunatnego. Organizacje ekologiczne natychmiast potępiły tę decyzję jako “bezprecedensową i nie do przyjęcia”.

Decyzja sądu w Prievidzy w kraju trenczyńskim zbiega się z otwarciem w Katowicach konferencji klimatycznej COP24.

“Sędzia umieścił 12 oskarżonych w areszcie przedprocesowym, a powodem tego jest obawa, by nie popełnili nowych przestępstw” – poinformował w wydanym w niedzielę oświadczeniu rzecznik sądu rejonowego w Trenczynie.

Dodał, że w związku z protestem na pięć godzin przerwano wydobycie węgla w Novakach, w największej kopalni na Słowacji produkującej rocznie 1,9 mln ton lignitu. Oprócz kopalni węgla brunatnego i lignitu znajduje się tam druga co do wielkości na Słowacji elektrownia węglowa.

Greenpeace wywiesił transparent z hasłem żądającym “końca ery węgla”. Według słowackiego oddziału tej organizacji jej działaczom – Słowakom, Czechom, Belgom i Finom – grozi do pięciu lat więzienia.

Oskarżeni są o “uszkodzenie funkcjonowania ogólnej instalacji użyteczności publicznej”.

Decyzja o zatrzymaniu aktywistów w więzieniu jest “bezprecedensowa”, aktywiści nie są przestępcami – powiedziała AFP szefowa słowackiego Greenpeace’u Ivana Kohutkova. “Nikt nie został ranny, żadna własność nie uległa zniszczeniu, było to działanie bez przemocy” – dodała.

Greenpeace będzie się odwoływać od tej decyzji.

“Tych 12 aktywistów rozpoczęło pokojową akcję protestacyjną przeciwko najbrudniejszym paliwom kopalnym, a dalsze ich przetrzymywanie to wstyd” – powiedziała Jennifer Morgan, dyrektor wykonawczy Greenpeace w oświadczeniu przesłanym agencji AFP.

Źródło: PAP Autor: klm/ kar/
Fot.

Polecane artykuły

0 16

Polska flaga na Marsie. NASA opublikowała zdjęcia

0 0

Lewandowski najlepszym piłkarzem kolejki według “Kickera”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij