Kraj

Przewodnicząca rozprawy Kaczyński vs Wałęsa zostanie wyłączona z powodu braku bezstronności?

Proces o naruszenie dóbr osobistych wytoczony przez Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie wzbudził wiele emocji i kontrowersji. Pomiędzy stronami sporu niejednokrotnie iskrzyło, co z pewnością nie ułatwiało pracy sędziom i dziennikarzom śledzącym proces. Teraz dodatkowo pojawiają się głosy, które sugerują, iż przewodnicząca rozprawy może nie być osobą bezstronną. 

Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, w rozmowie z Polskim Radiem 24 odniósł się do czwartkowego procesu polityków. Mężczyzna zwrócił uwagę na fakt, iż pełnomocnik prezesa PiS mógł wnieść wniosek o wyłączenie sędziego z powodu braku bezstronności. Powodem takiego stwierdzenia są fotografie, które pokazują iż sędzia Weronika Klawonn brała udział w protestach Obywateli RP oraz Komitetu Obrony Demokracji w koszulce z napisem “Konstytucja”. Dokładnie ten sam symbol pojawił się na koszulce, w której do sądu przyszedł Lech Wałęsa.

Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej, jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości. Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności – mówił rzecznik MS.

W trakcie postępowania przewodnicząca zaproponowała zawarcie ugody przez obie strony, jednak do takowej nie doszło. Rozprawa trwała ponad 8 godzin, a wyrok w sprawie ma zapaść 6 grudnia. Jarosław Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin za obraźliwe wpisy na jego temat, w tym komentarze sugerujące, iż prezes PiS odpowiada za katastrofę smoleńską i śmierć swojego brata oraz 95 pozostałych osób na pokładzie tupolewa.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij