Rozrywka

Skandal! Autor “nowego” hymnu OUN-UPA wystąpi na ukraińskim festiwalu w Lublinie

W dniach 22-25 listopada w Lublinie odbędzie się 11. edycja Festiwalu Kultury Ukraińskiej “Ukraina w Centrum Lublina”, która organizowana jest przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. W organizację festiwalu włączyły się władze miasta. Jednym z gości imprezy będzie Oleh Skrypka. Jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na relację portalu kresy.pl, muzyk jest twórcą hymnu zbrodniczej organizacji OUN.

Oleh Skrypka jest popularnym ukraińskim wokalistą i kompozytorem, założycielem zespołu “Wopli Widoplasowa”. Występował także w programach “The Voice” czy “Dancing with the stars”. Skrypko jest także głównym pomysłodawcą oraz twórcą nowego nowoczesnej wersji pieśni “Zrodyłyś my wełykoji hodyny”, oficjalnego hymnu OUN, pod nazwą “Marszu Nowej Armii”.  Przy tworzeniu pieśni Skrypka został wsparty m.in. Jurija Żurawela, znanego z gloryfikowania Stefana Bandery.

Muzyk, oprócz stworzenia nacjonalistycznej pieśni na cześć zbrodniczej organizacji nacjonalistów ukraińskich, którzy odpowiadają za ludobójstwo na Wołyniu oraz Małopolsce Wschodniej, słynie także z kontrowersyjnych wypowiedzi. Rok temu udzielając wywiadu dla Radia Skovoroda wyznał, iż proponuje utworzenie “getta dla debili, którzy nie mówią po ukraińsku”.  Kompozytor później tłumaczył się ze swoich słów, twierdząc, że użył ich “ironicznie”.

Źródło: wp.pl/ kresy.pl Autor: JD
Fot. wikipedia

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij