Kraj

Ważne słowa Marszałka Senatu w Wilnie. „Wspólnym wrogiem Litwy, Polski i Ukrainy jest polityka Moskwy”

Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest “imperialna polityka Moskwy” – oświadczył w poniedziałek marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w wystąpieniu inaugurującym w Wilnie 9. sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.

“Musimy stawiać czoło wyzwaniom współczesności. Pozytywne emocje są pomocne, ale skuteczna polityka wymaga trzeźwego osądu” – powiedział Karczewski.

Mówiąc o wspólnym wrogu, jakim jest “imperialna polityka Moskwy”, marszałek podkreślił, że “razem stawiamy jej czoło, razem wspieramy integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy”. Przypomniał, że “Polska jest trzecim, po USA i Kanadzie, donatorem pomocy dla armii ukraińskiej, a Litwa działa w tym samym kierunku stosownie do swego potencjału”.

Podkreślił też, że Polska, Litwa i Ukraina wspólnie opowiadają się za utrzymaniem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2, który – jak wskazał – stworzy nowe źródło finansowania wojennych działań Rosji.

“Wspólnym wyzwaniem dla Polski, Litwy i Ukrainy jest odparcie zagrożenia wynikającego dla naszych relacji z prowokacji rosyjskich” – zaznaczył Karczewski. W jego ocenie “prowokacje w stosunkach polsko-ukraińskich dotyczą pamięci narodowej, a w relacjach polsko-litewskich – polskiej mniejszości na Litwie”.

“Tak jak historia, tak i kwestia mniejszościowa są realnie trudne, ale nie jest to powodem, byśmy pozwolili komukolwiek na rozgrywanie ich w celu poróżnienia nas” – powiedział Karczewski. Jak dodał, “wspólnym zadaniem Polski, Litwy i Ukrainy jest uczynienie wszystkiego, by historia nie przeszkadzała nam w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości”.

Przypominając, że Polska i Litwa są państwami członkowskimi UE, a Ukraina chce nim zostać, marszałek Senatu zaznaczył, że “Unia wymaga dziś wspólnej troski”. “Unia zamiast koncentrować się na rozwiązywaniu realnych problemów współczesności () forsuje projekty ideologiczne pozbawione poparcia wyborców” – ocenił Karczewski dodając, że “Polska wysoko sobie ceni solidarność Litwy”.

Karczewski życzył Zgromadzeniu Parlamentarnemu, by jego obrady “pomogły zbudować solidarność polsko-litewsko-ukraińską”. “Pod hasłem +Wolni z wolnymi, równi z równymi+ pokonamy wszystkie przeciwności” – dodał.

Podczas dwudniowego Zgromadzenia parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy będą mówić o bezpieczeństwie, Partnerstwie Wschodnim i piątej rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie. Delegacje poruszą tematy dotyczące zagrożeń hybrydowych, walki z propagandą oraz współpracy w dziedzinie wojskowości i energetyki.

 

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Akińczo
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Prawicowa demonstracja w Waszyngtonie. Tłumów nie było

0 0

Nie żyje doktor Targalski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij