Rozrywka

Sellin wyjawia: Program “Niepodległa” został obliczony do 2022 roku

Program “Niepodległa” jest obliczony do 2022 roku, bo w 1922 roku ukształtowały się granice II Rzeczypospolitej – powiedział w poniedziałek w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin. W jego ocenie polska kultura jest “marką powszechnie znaną na całym świecie” i najlepiej się sprzedaje.

Sellin podkreślił, że program “Niepodległa” przewiduje “objęcie celebracją setnych rocznic różnych wydarzeń”. “Nie tylko to piękne, najpiękniejsze wydarzenie, które mieliśmy wczoraj (Biało-Czerwony Marsz “Dla Ciebie Polsko” – PAP), ale również Powstanie Śląskie, (…) Powstanie Wielkopolskie, (…) zaślubiny Polski z morzem (1920 rok), ale też wojnę polsko-bolszewicką, wielką zwycięską Bitwę Warszawską, ukształtowanie się wschodniej granicy Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy Polski” – mówił Sellin.

Wiceminister wskazał na dodatkowe finansowanie w ramach budżetu na program “Niepodległa” wydarzeń o charakterze lokalnym i regionalnym, których – jak poinformował – “ponad 3,5 tys. już zrealizowano, albo są właśnie w tych dniach realizowane”. Wspomniał też o 400 wydarzeniach za granicą oraz uroczystościach centralnych, które zorganizowano w sobotę i niedzielę w Warszawie.

Sellin zwrócił przy tym uwagę na niedzielny Festiwal “Niepodległa”, otwarty przez prezydenta Andrzeja Dudę na Krakowskim Przedmieściu. “Kilkadziesiąt tysięcy osób skorzystało z oferty w tym salonie Warszawy, jakim jest Krakowskie Przedmieście, (…) z kontemplacji polskiej muzyki, z oglądania polskich, najbardziej emblematycznych, historycznych filmów. Polska moda, polskie kulinaria, stare samochody, stare powozy, polskie tańce tradycyjne, punkty edukacyjne opowiadające o (marszałku Józefie) Piłsudskim, o (Romanie) Dmowskim, o (Wojciechu) Korfantym, o (Wincentym) Witosie, o (Ignacym Janie) Paderewskim, o wszystkich ojcach założycielach naszej niepodległości – to wszystko się działo wczoraj na Krakowskim Przedmieściu” – podkreślił.

Wiceminister poinformował też, że sobotni koncert dla Niepodległej na PGE Stadionie Narodowym “zelektryzował wszystkich”, a obserwowało to wydarzenie na antenach wszystkich telewizji łącznie siedem milionów Polaków.

Na uwagę, że jeszcze niedawno panowała “moda, aby to co polskie nie było pokazywane, bo przede wszystkim jesteśmy Europejczykami, a dopiero później Polakami”, Sellin odparł, że “Europa i piękność cywilizacji europejskiej bierze się stąd, że to jest synteza kultur narodowych”. “My wiemy przecież, wyczuwamy, jak mówimy ‘kultura francuska’, to mniej więcej wiemy, o czym mówimy, o jakiej muzyce, literaturze, (…) i nie opowiadajmy takich bajek, że jest jakaś kultura europejska, która wymazała wrażliwości narodowe” – podkreślił.

W jego ocenie polska kultura “najlepiej się sprzedaje”. “Dopiero się dorabiamy pewnych marek gospodarczych, próbujemy się rozpychać w świecie, ale polska kultura jest znaną marką, powszechnie znaną” – ocenił. Jako przykład takiej marki podał sobotni koncert w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. “To był koncert w ramach cyklu, który był przedstawiany wczoraj na 22 estradach świata – 11 w Polsce, 11 w świecie, od Melbourne, od sali koncertowej w Japonii, po Chicago w Stanach Zjednoczonych” – zaznaczył.

W ocenie wiceministra kultury “polska kultura i polska wrażliwość, romantyczna, też przesiąknięta metafizyką, głęboką religijnością jest powszechnie znana w świecie”, a najbardziej znaną polską książką, którą wydano w setkach milionów egzemplarzy, jest “Dzienniczek Miłosierdzie Boże w duszy mojej” św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij