Kraj

Asia Bibi jest wolna! Chrześcijanka skazana z “bluźnierstwo” nie opuściła jeszcze Pakistanu

Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka skazana na karę śmierci za „bluźnierstwo”, została po ośmiu latach wypuszczona z więzienia. Nie wiadomo jednak co stało się z nią później.

Uniewinnienie Bibi przez Sąd Najwyższy Pakistanu stało się zarzewiem ogromnych kontrowersji w tym w większości muzułmańskim państwie. Decyzja sądu wywołała zamieszki, które spowodowały straty liczone w miliardach dolarów, a jej prawnik Saif-ul-Malook musiał w obawie o własne życie uciec do Holandii. To właśnie on poinformował, że Bibi wreszcie wyszła z więzienia.

Wkrótce po tym oświadczeniu wiele mediów poinformowało, że Bibi wsiadła na pokład samolotu, który zabrał ją do jednego z europejskich państw, które ma udzielić jej azylu. Wiadomo, że jej mąż starał się o azyl obawiając się o bezpieczeństwo Bibi i jej rodziny, a dzień przed wyjściem z więzienia minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział w wywiadzie, że jego kraj, razem z innymi państwami UE, pracuje nad przeniesieniem jej w bezpieczne miejsce.

Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdementowało jednak te doniesienia twierdząc, że Bibi nadal znajduje się na terenie Pakistanu. Rząd w Islamabadzie jakiś czas temu dogadał się bowiem z islamską partią TLP, która stała za organizacją większości protestów. TLP złożyła petycję o ponowne rozpatrzenie sprawy Bibi przez Sąd Najwyższy. Rząd zgodził się dodać do tego czasu Bibi do listy osób, które nie mogą opuścić Pakistanu.

Szefowie islamskiej partii politycznej potępili uniewinnienie Azji Bibi, której wyrok śmierci został unieważniony przez Sąd Najwyższy w Islamabadzie w Pakistanie (fot. PAP/EPA/T. MUGHAL).

Decyzja rządu w tej sprawie spotkała się z falą krytyki gdyż zdaniem wielu komentatorów była, de facto, wydaniem na nią wyroku śmierci. Wielu Pakistańczyków oskarżanych o bluźnierstwo pada bowiem ofiarą linczów, a w tak głośnej sprawie jak ta ryzyko to jest ogromne. Dziennikarze agencji Reutersa ustalili, że Bibi po wyjściu z więzienia została przewieziona do kryjówki w Islamabadzie.

Rzecznik Ministerstwa skrytykował media za podawanie niesprawdzonych informacji. Minister Fawad Chaudry podkreślił, że sprawa Bibi jest delikatna i publikowanie niesprawdzonych doniesień o jej wyjeździe z Pakistanu jest nieodpowiedzialne. Reakcja Ministerstwa nie dziwi – po ostatnich zamieszkach wolą dmuchać na zimne.

Z drugiej strony rzecznik ministerstwa podkreślił, że Bibi nie została jeszcze dodana na listę osób, które nie mogą wyjechać z Pakistanu i po wyroku Sądu Najwyższego jest wolnym człowiekiem, który może zrobić co zechce. Obecność tego zdania w oświadczeniu może świadczyć, że Bibi albo już wyjechała do bezpiecznego kraju albo szykuje się do tego wyjazdu, a oświadczenie ma dać rządowi czas na przygotowanie reakcji na nieuchronną negatywną reakcję islamistów. Zapewne zagadkę losu Bibi po wyjściu z więzienia rozwiążą następne tygodnie.

Źródło: Stefczyk,info Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij