Świat

Tego nie dowiecie się z TVN-u ani z Wyborczej! Polska zajęła pierwsze miejsce na świecie w raporcie międzynarodowej organizacji

Oxfam, międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się m.in. walką z głodem na świecie, opublikowała ranking państw, które podejmują działania na rzecz niwelowania nierówności. Najlepiej w tej kwestii wypada Dania, a Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem wydatków społecznych.

Celem opublikowanego po raz drugi w historii raportu jest zbadanie nierówności dochodowych i majątkowych w poszczególnych państwach świata. Oxfam bada, jak wygląda kwestia rozwarstwienia społecznego i sprawdza ile państwa robią, żeby walczyć  z tym problemem.

W rankingu klasyfikowano 157 państw, w których sprawdzano trzy kwestie: wydatki społeczne (m. in. edukacja, służba zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i PKB) opodatkowanie (im większa progresja tym lepiej dla niwelowania nierówności) i prawa pracownicze wraz z płacą minimalną.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dania, która zdaniem ekspertów Oxfam robi najwięcej w kwestii niwelowania nierówności społecznych. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy i Finlandia. Polska uplasowała się na 20 miejscu, ale zajęła pierwsze miejsce w kategorii wydatków społecznych. Z pewnością wpływ na taki wynik miał m. in. program 500+. 

Jednocześnie autorzy pokazują, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w kwestii podatków, w której zajęliśmy zaledwie 114 miejsce. W kategorii praw pracowniczych uplasowaliśmy się na 33 miejscu, niżej niż np. Litwini, Chorwaci czy Węgrzy.

Cały raport dostępny jest w cyfrowej bibliotece Oxfamu.

Źródło: Stefczyk.info za Interia.pl/Oxfam Autor: ac
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij