Rozrywka

„Pusta noc” na Pomorzu. Co się dzieje, kiedy umiera Kaszub?

Już wkrótce, na mieszkańców Pomorza czeka wielkie święto kulturalne. 11 października w Wejherowie i 12 października w Gdyni odbędzie się poruszające przedstawienie łączące dźwięk, słowo, obraz i ciszę. „Pusta noc” – bo o tym niezwykłym spektaklu mowa – to autorskie przedsięwzięcie z udziałem wspaniałych artystów.

„Pusta noc” to kaszubskie określenie ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłego. Dawniej był to wieczór, podczas którego bliscy gromadzili się w domu zmarłej osoby, odmawiając różaniec i spędzając noc na pieśniach pustonocnych. Zwyczaj – smutny acz piękny – postanowili uhonorować i przypomnieć związani z Pomorzem artyści.

Pusta noc – plakat

– „Pustą noc” współtworzą twórcy tacy, jak: Cezary Paciorek (kompozycja i aranżacja, kierownictwo muzyczne), Jerzy Stachurski (teksty pieśni i scenariusz), Artur Wyszecki i Wojciech Ostrowski (wizualizacja koncertowa) oraz Wojciech Rybakowski (reżyseria i scenariusz). Realizacja muzyczna spoczęła na barkach artystów dobrze znanych pomorskiej publiczności Cappelli Gedanesis. Na scenie pojawią się chóry Camerata Miusicale i Cantores Veiherovienses, aktorzy ze Stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy oraz soliści tacy jak: Maciej Miecznikowski, czyli lider znanego zespołu Leszcze. To właśnie w duecie z Maciejem zaśpiewamy finałową piosenkę – podkreśla Katarzyna Bierecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej w rozmowie z Ewą Perłowską z Gazety Wieczór Pomorze.

„Pusta noc” to spektakl, w którym pokazy multimedialne przeplatają się z klasycznymi aspektami koncertu symfonicznego.

– Całość będzie utrzymana we współczesnej, zrozumiałej dla odbiorcy formie. Orkiestrze i solistom będą towarzyszyć m.in. chór, multimedialne wizualizacje z efektami świetlnymi oraz gra aktorska – dodaje na łamach Gazety Wieczór Pomorze Katarzyna Bierecka.

Ideą „Pustej nocy” jest przypomnienie o pięknie polskiej tradycji, o zwyczajach lokalnych społeczności, o katolickich korzeniach naszej kultury, które dziś pomijane są przez opinię publiczną.

„Pusta noc” z udziałem Katarzyny Biereckiej i Macieja Miecznikowskiego zostanie zaprezentowana 11 października o godz. 19.30 w wejherowskiej Kolegiacie p.w. Świętej Trójcy oraz 12 października o godz. 19.30 w Kolegiacie p.w. NMP Królowej Polski w Gdyni.

Źródło: mat. pras. Autor:
Fot. mat.pras.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij