Gospodarka

Polacy dostają gorsze produkty niż Niemcy. Sprawdź, które

Polacy to klienci drugiej kategorii. Tak przynajmniej wynika z najnowszego testu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK przebadał ponad 100 tych samych produktów sprzedawanych w Polsce i w Europie Zachodniej i wykazał, że często dostajemy rzeczy gorszej jakości.

Co istotne różnica w jakości dotyczy w głównej mierze produktów spożywczych, co może przekładać się na ich walory odżywcze i zdrowotne.

„Kupiliśmy 37 par artykułów żywnościowych w polskich i niemieckich sklepach: Aldi, Kauflandzie, Lidlu, Makro, Netto i Rossmannie. Były to: serek, chipsy, napoje, soki, jogurty, herbata, kawa, pizza mrożona, ketchup, czekolady, ciastka, żelki, kakaowy krem do smarowania pieczywa, ryby mrożone, wędliny i kiełbasa. W 4 stwierdziliśmy dużą różnicę w jakości. Poniżej je opisujemy.

– Chipsy paprykowe Crunchips – mimo że opakowanie było identyczne, to w polskich sklepach jest o 25 g mniej chipsów. Polskie – smażone na oleju palmowym, zawierały glutaminian monosodowy, miały wyższą zawartość tłuszczu. Niemieckie – na słonecznikowym, bez wzmacniacza smaku. Producent dodał do nich proszek pomidorowy i serowy – czego zabrakło w polskich.

– Serek Almette z ziołami – na obu opakowaniach była informacja: „100% naturalne składniki”. Niemiecki serek wyprodukowany był z twarogu, ziół, cebuli, czosnku i soli. Polski – zawierał twaróg, odtłuszczone mleko w proszku, cebulę, sól, czosnek, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, zioła (0,1 proc.), naturalne aromaty. Regulator kwasowości, jako substancja dodatkowa, przeczył napisowi na opakowaniu, że serek Almette zawiera „100% naturalne składniki”.

– Czekolada Milka z orzechami – w polskich sklepach miała mniej orzechów niż na rynku niemieckim.

– Lipton Ice Tea Peach – w produkowanej na rynek polski było mniej ekstraktu z herbaty. Ponadto zawierała cukier, fruktozę i słodzik. Na rynku niemieckim – producent dodał tylko cukier.” – czytamy w komunikacie wydanym przez UOKiK.

Jednak to nie wszystkie różnice, które udało się zaobserwować. Np. kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów, a napój owocowy FuzeTea ma mniej soku brzoskwiniowego. Różnicę jakości można dostrzec też m.in. w takich produktach jak Fix Knorr, czy serek Philadelphia z ziołami

Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów – uważa prezes UOKiK Marek Niechciał.

Pełną listę testowanych produktów można sprawdzić na stronie UOKiK.

Źródło: stefczyk.info/UOKiK Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij