Świat

Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

Dowódca wojskowy, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Rio, poinformował o śmierci ośmiu osób podczas interwencji tych sił w fawelach, czyli slumsach tej drugiej po Sao Paulo największej brazylijskiej metropolii.  

Z kolei oficjalna agencja prasowa Agencia Brasil poinformowała o śmierci sześciu domniemanych członków gangów w następstwie pościgu w Niteroi, mieście położonym u wejścia do zatoki Guanabara, naprzeciwko Rio. Pościg w godzinach szczytu w pobliżu jednego z największych mostów prowadzących do Rio spowodował chaos w ruchu.

“Może być więcej zabitych” – oświadczył dowódca, odnosząc się do operacji przeprowadzonej w poniedziałek o świcie w fawelach Alemao i Penha na północy Rio.

Około 4200 żołnierzy wspieranych przez pojazdy opancerzone i samoloty wkroczyło do kompleksów faweli, kontrolowanych przez silnie uzbrojonych handlarzy narkotyków – podaje agencja AFP.

Żołnierze znieśli blokady dróg postawione przez gangi, a następnie kontrolowali samochody i mieszkańców. Ponadto “rozdawali ulotki z prośbą do ludności o współpracę” – poinformowało dowództwo wojskowe w oświadczeniu. 

Po krótkiej demonstracji w Alemao został spalony autobus – poinformował fotoreporter AFP. 

W zeszłym roku wojsko zostało upoważnione do zapewnienia bezpieczeństwa w Rio de Janeiro z powodu wzrostu przemocy i nieskuteczności policji w walce z gangami narkotykowymi. 

(PAP)

fot. PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij