Świat

ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

ONZ ostrzega, że globalna sieć Państwa Islamskiego i jego zwolenników stanowi rosnące zagrożenie, podobnie zresztą jak Al-Kaida.

W Libii przebywa jeszcze do 4 tysięcy bojowników IS, choć większość kluczowych członków tej organizacji została już przerzucona do Afganistanu, gdzie oddziały Państwa Islamskiego są coraz liczniejsze. Obecnie według ONZ w Afganistanie jest od 3500 do 4500 bojowników IS. W Jemenie IS ma jedynie kilkuset bojowników, podczas gdy Al-Kaida – do 7 tysięcy.

W 2014 roku, u szczyty swej potęgi, na pobitych terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie proklamowało kalifat, który praktycznie upadł latem ubiegłego roku gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie zdobyły Mosul, jego iracką “stolicę“.

W kwietniu br. USA ogłosiły, że operacja przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii dobiega końca i IS jest “prawie całkowicie zniszczone“.

Eksperci ONZ twierdzą, że wśród bojowników IS nadal panuje dyscyplina, a lider ugrupowania, Abu Bakr al-Bagdadi, mimo informacji o odniesionych obrażeniach, “pozostaje u władzy“.

(PAP)

Fot: Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij