Świat

Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

Sencow, który został aresztowany w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i skazany tam na 20 lat więzienia, od połowy maja br. prowadzi strajk głodowy.

“Trzeba działać szybko, żeby nie pozwolić umrzeć Ołehowi Sencowowi” – brzmi nagłówek w “Le Monde”.

“Artyści na całym świecie doskonale wiedzą, że rosyjski prezydent (Władimir Putin) ma moc powstrzymania tej ludzkiej i demokratycznej tragedii. Na całym świecie, w świecie kina, kultury i poza nią, międzynarodowa mobilizacja musi zostać usłyszana, aby bronić tego filmowca – podkreślono w apelu. – W imię wolności artystycznej i wolności wypowiedzi ponownie wzywamy do natychmiastowego uwolnienia Ołeha Sencowa”.

Apel podpisali m.in. francuscy reżyserzy: Constantin Costa-Gavras, Michel Hazanavicius, Jacques Audiard czy Cedric Klapisch, reżyserzy z Belgii Jean-Pierre Dardenne, Kanady David Cronenberg i Wielkiej Brytanii Ken Loach, a także francuski pisarz i krytyk Christophe Honore, francuska aktorka i scenarzystka Agnes Jaoui czy pochodzący z Syrii pisarz, karykaturzysta i filmowiec Riad Sattoufa.

“Rzemieślnicy obrazu i wyobraźni, filmowcy wzruszają nas i zadziwiają (…). W swoich obrazach dzielą się swymi spostrzeżeniami i inspirują nas. Sprawiają, że ich głosy, czasem dysydenckie, słychać na całym świecie (…). Różnorodność opinii, debat, sporów i dyskusji, którymi karmią się artyści, to szansa dla demokracji, wolności i postępu” – czytamy w apelu.

“Ponieważ sztuka nie zna granic, ponieważ sztuka jest uniwersalna, prawa tych, którzy ją tworzą, powinny również nie znać granic i być uniwersalne. Wolność słowa i wolność tworzenia nie powinny zatrzymać się tam, gdzie zaczyna się sprzeciw – napisano. – Jednak dzisiaj filmowiec umiera, ponieważ jest dysydentem. Zagrożony z powodu swoich idei, tak jak Wasilij Grossman, Sołżenicyn i wielu innych pod rządami komunistycznymi”.

“Ołeh Sencow jest przetrzymywany w Rosji od ponad czterech lat. Jego skazanie na 20 lat przez rosyjski sąd wojskowy w procesie, który wyraźnie nie respektował prawa do obrony, jest naruszeniem prawa międzynarodowego i podstawowych zasad sprawiedliwości” – podkreślili intelektualiści i twórcy w swym apelu.

Zwrócili oni uwagę, że Sencow, “zamknięty na północy Syberii w przerażających i nieludzkich warunkach, stracił prawie 30 kilogramów od czasu rozpoczęcia strajku głodowego przed blisko trzema miesiącami”. “W sytuacji, gdy jego stan zdrowia wydaje się pogarszać niebezpiecznie z dnia na dzień, musimy działać. I to musimy działać szybko” – zaznaczyli sygnatariusze apelu, wskazując, że więzienie Sencowa to “atak na wolność myśli i tworzenia”.

“Niepodjęcie działania oznaczałoby, że pozwolimy Ołehowi Senowowi umrzeć. Oznaczałoby wyrzeczenie się naszych wartości i zasad, odrzucenie tego, czego bronimy i kim jesteśmy” – napisali.  

(PAP)

fot. EPA/PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij