Kraj

Łapiński o hasłach na pomnikach: można wyrażać poglądy inaczej

“W Polsce jest demokracja, można artykułować swoje poglądy, tylko należy się zastanowić, czy kiedy się je artykułuje, nie narusza się przepisów prawa, nie postępuje się w sposób niegodny czy wręcz obraźliwy” – powiedział Łapiński, pytany o zawieszenie na pomniku Lecha Kaczyńskiego koszulki z hasłem “Konstytucja”.

Dodał, że “Polacy bardzo często i szeroko korzystają z różnego rodzaju możliwości wypowiedzi, natomiast inną rzeczą jest, czy akurat pomnik poświęcony komuś jest dobrym miejscem, żeby coś na nim wieszać, coś w ten sposób demonstrować”. “Ja uważam, że nie” – oświadczył.

Według Łapińskiego są “setki czy tysiące innych możliwości”, by wyrazić swoje poglądy, sprzeciw lub złość. Jak mówił, można je “wykrzyczeć, można je napisać, ale można to zrobić w inny sposób, nie taki, który w jakiś sposób uwłacza pamięci osoby, która jest na pomniku; czy to jest pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego, czy to byłby pomnik śp. Tadeusza Mazowieckiego, śp. Jacka Kuronia, czy innych polityków” – dodał rzecznik prezydenta.

28 lipca Komitet Obrony Demokracji zawiesił na pomniku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę z napisem “Konstytucja, Jędrek”. W czwartek policja zatrzymała mężczyznę, który baner w kształcie koszulki z napisem “Konstytucja” założył na pomniku Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Mężczyźnie postawiono zarzut znieważenia pomnika. 

KOD zapewnił, że intencją nie było znieważenie pomnika ani samego Lecha Kaczyńskiego, lecz zamanifestowanie przywiązania do ustawy zasadniczej. W reakcji na działania organów ścigania i “w akcie obywatelskiego sprzeciwu” działacze KOD zawiesili wdzianka z napisem “Konstytucja” na rzeźbach i pomnikach w wielu miastach kraju, m. in. na warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie.

(PAP)

Autor: Jakub Borowski, Aleksandra Rebelińska

fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij