Jedynie prawda jest ciekawa


Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

19.02.2018
ArabiaSaudyjska
Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

Obywatelki Arabii Saudyjskiej już wkrótce będą mogły zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Jest to kolejny już krok w stronę równości płci w tej islamskiej monarchii – i podobnie jak poprzednie ten też jest podyktowany względami ekonomicznymi.

Arabia Saudyjska jest państwem rządzonym według zasad szariatu, co oznacza, że kobiety są tam obywatelami drugiej kategorii. W przygotowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2016 roku rankingu równości płci monarchia Saudów zajęła 141 miejsce na 144 państwa. Jednak w ostatnim czasie sytuacja kobiet zaczęła się poprawiać. Pozwolono im między innymi prowadzić samochody i pracować jako taksówkarze, a już wkrótce prawdopodobnie będą mogły zostać pilotami i stewardessami. A teraz mogą zakładać swoje firmy bez pytania mężczyzn o zgodę.

Zmiana, którą wprowadził rząd AS, jest z pozoru drobna. Dotychczas załatwienie jakiejkolwiek sprawy z saudyjską biurokracją wymagało od kobiety zaprezentowania zgody męskiego opiekuna – męża, ojca lub brata. Jako, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością kontaktów z biurokracją, oznaczało to w praktyce, że bez ich zgody kobiety nie mogły zakładać i prowadzić firm. Po reformie zgoda nie jest już wymagana dzięki czemu kobiety mogą bez przeszkód składać wnioski i załatwiać inne sprawy przez internet. Załatwianie ich osobiście nadal wymaga obecności mężczyzny gdyż wiąże się z koniecznością kontaktu z mężczyzną-urzędnikiem, ale ta reforma znacznie ułatwi życie tym kobietom, które postanowią zostać częścią sektora prywatnego.

Reformy następcy tronu

Motorem tej zmiany, podobnie jak wielu podobnych, jest zapewne saudyjski następca trony, książę Mohammad bin Salman. Książę Mohammad jest autorem planu Vision 2030, który ma w ciągu najbliższej dekady zmienić gospodarkę AS na wzór gospodarek państw zachodu i uniezależnić monarchię od cen ropy naftowej. Obecnie dochody ze sprzedaży ropy stanowią ponad 90% dochodów rządu i 55% PKB.

Otwarcie rynku pracy dla kobiet jest bardzo ważnym elementem tego planu. Obecnie kobiety w AS stanowią, w zależności od metodologii liczenia, od 6 do 18 procent siły roboczej. Stanowią za to aż 70% absolwentów wyższych uczelni, a o ich zainteresowaniu pracą może świadczyć fakt, że jak ostatnio rząd postanowił zatrudnić 140 kobiet na lotniskach i przejściach granicznych, to wpłynęło ponad 100 tysięcy zgłoszeń. Emancypacja kobiet budzi jednak sprzeciw religijnych autorytetów, które oskarżają księcia, że chce dokonać rewolucji obyczajowej pod pretekstem reformy ekonomicznej.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 3. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 4. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 5. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 6. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook