Jedynie prawda jest ciekawa


Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

19.02.2018
ArabiaSaudyjska
Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

Obywatelki Arabii Saudyjskiej już wkrótce będą mogły zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Jest to kolejny już krok w stronę równości płci w tej islamskiej monarchii – i podobnie jak poprzednie ten też jest podyktowany względami ekonomicznymi.

Arabia Saudyjska jest państwem rządzonym według zasad szariatu, co oznacza, że kobiety są tam obywatelami drugiej kategorii. W przygotowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2016 roku rankingu równości płci monarchia Saudów zajęła 141 miejsce na 144 państwa. Jednak w ostatnim czasie sytuacja kobiet zaczęła się poprawiać. Pozwolono im między innymi prowadzić samochody i pracować jako taksówkarze, a już wkrótce prawdopodobnie będą mogły zostać pilotami i stewardessami. A teraz mogą zakładać swoje firmy bez pytania mężczyzn o zgodę.

Zmiana, którą wprowadził rząd AS, jest z pozoru drobna. Dotychczas załatwienie jakiejkolwiek sprawy z saudyjską biurokracją wymagało od kobiety zaprezentowania zgody męskiego opiekuna – męża, ojca lub brata. Jako, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością kontaktów z biurokracją, oznaczało to w praktyce, że bez ich zgody kobiety nie mogły zakładać i prowadzić firm. Po reformie zgoda nie jest już wymagana dzięki czemu kobiety mogą bez przeszkód składać wnioski i załatwiać inne sprawy przez internet. Załatwianie ich osobiście nadal wymaga obecności mężczyzny gdyż wiąże się z koniecznością kontaktu z mężczyzną-urzędnikiem, ale ta reforma znacznie ułatwi życie tym kobietom, które postanowią zostać częścią sektora prywatnego.

Reformy następcy tronu

Motorem tej zmiany, podobnie jak wielu podobnych, jest zapewne saudyjski następca trony, książę Mohammad bin Salman. Książę Mohammad jest autorem planu Vision 2030, który ma w ciągu najbliższej dekady zmienić gospodarkę AS na wzór gospodarek państw zachodu i uniezależnić monarchię od cen ropy naftowej. Obecnie dochody ze sprzedaży ropy stanowią ponad 90% dochodów rządu i 55% PKB.

Otwarcie rynku pracy dla kobiet jest bardzo ważnym elementem tego planu. Obecnie kobiety w AS stanowią, w zależności od metodologii liczenia, od 6 do 18 procent siły roboczej. Stanowią za to aż 70% absolwentów wyższych uczelni, a o ich zainteresowaniu pracą może świadczyć fakt, że jak ostatnio rząd postanowił zatrudnić 140 kobiet na lotniskach i przejściach granicznych, to wpłynęło ponad 100 tysięcy zgłoszeń. Emancypacja kobiet budzi jednak sprzeciw religijnych autorytetów, które oskarżają księcia, że chce dokonać rewolucji obyczajowej pod pretekstem reformy ekonomicznej.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook