Jedynie prawda jest ciekawa


Zwycięstwo równouprawnienia: brytyjskie służby powstrzymały islamski atak zaplanowany przez kobiety

05.06.2018
terror05062018
Zwycięstwo równouprawnienia: brytyjskie służby powstrzymały islamski atak zaplanowany przez kobiety

Brytyjski sąd uznał, że osiemnastoletnia Safaa Boular jest winna organizowania zamachu terrorystycznego. Pomagać jej w tym miały jej starsza siostra Rizlaine i matka, Mina Dich. Tym samym brytyjskie służby udaremniły pierwszy w UK islamski zamach organizowany przez same kobiety.

Brytyjski sąd uznał, że osiemnastoletnia Safaa Boular jest winna organizowania zamachu terrorystycznego. Pomagać jej w tym miały jej starsza siostra Rizlaine i matka, Mina Dich. Tym samym brytyjskie służby udaremniły pierwszy w UK islamski zamach organizowany przez same kobiety.

Safaa zainteresowała się terroryzmem po tragicznym ataku w Paryżu. Piętnastolatka zaczęła wtedy ściągać z sieci materiały o islamskim terroryzmie, na przykład zdjęcia kobiet w burkach trzymających kałasznikowy. Wkrótce poznała również na twitterze rekrutera państwa islamskiego i zaczęła nawiązywać kontakty z innymi radykalnymi muzułmanami.

Jeden z nich, starszy o piętnaście lat Naweed Hussain, szczególnie przypadł jej do gustu. Mężczyzna, którego poznała przy pomocy instagramu, powiedział jej, że urodził się w Coventry, ale wyjechał do Syrii aby walczyć z niewiernymi w szeregach państwa islamskiego. Pokazywał jej zdjęcia z bronią i materiałami wybuchowymi albo filmy z egzekucji w których uczestniczył. Wkrótce zaczęli również rozmawiać o zamachach samobójczych, a Hussain pokazał jej swój pas szachida – wypełniony materiałami wybuchowymi pas popularny wśród islamskich terrorystów-samobójców.

Pistolety, granaty, złamane serca

Nastolatka była oczarowana i chciała jak najszybciej wyjechać do Syrii i zostać jego żoną. Rzeczywistość jednak przekreśliła te plany. 19 sierpnia po powrocie z wakacji w rodzimym Maroku Safaa została zatrzymana na lotnisku jako podejrzana o terroryzm a służby graniczne odebrały jej paszport. Prawdopodobnym powodem zatrzymania jest jej starsza siostra, Rizlaine, która w 2014 roku próbowała wyjechać do Syrii. Została wtedy zatrzymana w Turcji potym, gdy jej rodzina zgłosiła zaginięcie.

2 dni później matka Safyy kontaktuje się z policją i twierdzi, że jej córki zaginęły. Policjanci szybko odnajdują je w jednym z hoteli. W trakcie przesłuchania opowiada policjantom o Hussainie i o tym, że chciała wyruszyć do Syrii, zostać jego żoną i wspólnie walczyć z niewiernymi w szeregach ISIS. Policjanci zwalniają ją do domu, ale informują o całej sprawie brytyjski wywiad, MI5. Służby postanawiają monitorować dziewczynę. Specjalnie wyszkoleni agenci, udając islamskich ekstremistów, nawiązują z nią kontakt i zdobywają jej zaufanie.

W listopadzie 2016 roku Safaa wreszcie akceptuje fakt, że nigdy nie spotka się z Hussainem. Mężczyzna zaczyna ją więc namawiać do organizacji zamachu w UK. Hussain sugeruje, że powinna dokonać zamachu na terenie British Museum i wykorzystać do niego granaty i broń palną, ale jeżeli nie da rady ich zdobyć, to wystarczy jej samochód i nóż. 

Rodzinny biznes

4 kwietnia 2017 Hussain ginie w nalocie przeprowadzonym przez amerykańskie drony. Safaa, która zdążyła wziąć z nim ślub przez internet, dowiaduje się o tym od jednego z agentów MI5 udającego jego dowódcę. Dzień później zrozpaczona nastolatka opowiada agentom o jego sugestii. MI5 zakłada podsłuchy w jej domu i dowiaduje się, że jej matka i siostra prawdopodobnie nie tylko wiedzą o tym, że planuje zamach, ale mają zamiar jej w tym pomóc. 12 kwietnia służby wpadają na pomysł. Safaa jest aresztowana i trafia do poprawczaka z zarzutami organizowania zamachu.

Szybko kontaktuje się ze swoją siostrą przez telefon. Podejrzewa, skądinąd słusznie, że jest podsłuchiwana, więc kobiety rozmawiają o zamachu z wykorzystaniem szyfru. Rizlaine mówi jej, że razem z „siostrami' planują urządzić przyjęcie. Safaa jest rozżalona, że nie będzie mogła wziąć w nim udziału. W późniejszych rozmowach agenci dowiadują się że ich matka też chce udział w tym przyjęciu. 25 kwietnia dokonują zwiadu w okolicy Westminsteru, a dzień później kupują noże kuchenne i plecak. Policja nie może dłużej czekać i 27 kwietnia oficerowie wyważają drzwi od ich domu. Rizlaine stawia opór i zostaje czterokrotnie postrzelona, ale udaje się jej dojść do zdrowia. Okazuje się również, że kobiety zwerbowały kolejną terrorystkę – Khawlę Barghouthi, która na co dzień pracuje w przedszkolu. 

Podczas rozprawy Safaa nie przyznała się do zarzutu organizowania zamachu terrorystycznego. Twierdziła, że jej mąż faktycznie o tym wspominał, ale ona nie chciała się nigdy na to zgodzić i próbowała tak sterować konwersacją, żeby powrócić do innych, przyjemniejszych tematów. Próbowała również przekonać sędziego, że winę za jej zainteresowanie terroryzmem ponoszą Brytyjskie dzieci, które śmiały się z jej tradycyjnego islamskiego stroju oraz złe relacje z matką. Sędzia w świetle zgromadzonych przez służby dowodów nie miał jednak wątpliwości i uznał, że Safaa jest winna. Uznał także, że chociaż inni ekstremiści, z Hussainem na czele, wspierali ją w jej planach, to jednak Safaa działała w pełni świadomie i nie została przez nich zmanipulowana. 

Jej matka i siostra oraz ich towarzyszka przyznały się do winy. Obecnie pierwsza w historii UK kobieca islamska organizacja terrorystyczna oczekuje na określenie wysokości wyroków.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 8. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook