Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: wizyta Morawieckiego na Litwie odbywa się w świetnej atmosferze

09.03.2018
1270morbalt
Żurawski vel Grajewski: wizyta Morawieckiego na Litwie odbywa się w świetnej atmosferze

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie, gdzie szef polskiego rządu spotyka się z premierami państw bałtyckich oraz z prezydent Litwy, odbywa się w świetnej atmosferze i ma kilka wymiarów - ocenił politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Jak podkreślił, wizyta premiera polskiego rządu na Litwie ma wymiar europejski. "Doczekaliśmy się deklaracji solidarności z Polską i to nie tylko ze strony Litwy ale ze strony wszystkich zgromadzonych tam przedstawicieli - premierów państw bałtyckich" - wyjaśnił.

Dodał, że istotne znaczenie ma także wymiar bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca wojskowa odbywa się w ramach NATO ale odwrócona została tendencja wygaszania współpracy dwustronnej w dziedzinie wojskowej między Litwą a Polską oraz między Polską a Ukrainą. Przypomniał, że w 2008 roku, za rządów poprzedniej koalicji rozformowano Polsko-Litewski Batalion Sił Pokojowych LITPOLBAT, a w 2010 roku rozwiązano POLUKRBAT czyli Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych. "Obecnie mamy obecnie brygadę litewsko-polsko-ukraińską. Wskazuje to na pełną solidarność we wspólnej ocenie zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego" - dodał.

W ocenie politologa, najtrudniejszym do rozwiązania problemem jest kwestia relacji polsko-litewskich w kontekście praw mniejszości polskiej na Litwie. "Myślę, że znajduje się on na dobrej drodze do rozwiązania. To jest oczywiście kwestia, która musi być potwierdzona faktami a nie deklaracjami. Ale samo spotkanie i jego atmosfera i podjęte decyzje oraz złożone deklaracje, oraz fakt że nie jest to wynik - nazwijmy to drgnień emocjonalnych serca - skłania do oceny, iż obie strony zdają sobie sprawę z realiów geopolitycznych i zagrożeń. Zagrożenia mogą się pojawić, gdy te problemy pozostaną nierozwiązanymi" - wyjaśnił Grajewski vel Żurawski.

Dodał, że wizyta premiera Morawieckiego jest także ważna w aspekcie gospodarczym. Wyjaśnił, że chodzi o rozbudowę polsko-litewskiej linii kolejowej do Wilna a także o pozytywne wyjaśnienie sytuacji Orlenu. "Nasza największa inwestycja na Litwie miała w poprzednich latach poważne problemy z racji polityki litewskiej i wszystko wskazuje na to, że te problemy ustaną. Zatem sporo konkretów albo już zostało załatwiono albo jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie"- ocenił. 

(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 3. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 4. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 5. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 6. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 7. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook