Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: wizyta Morawieckiego na Litwie odbywa się w świetnej atmosferze

09.03.2018
1270morbalt
Żurawski vel Grajewski: wizyta Morawieckiego na Litwie odbywa się w świetnej atmosferze

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie, gdzie szef polskiego rządu spotyka się z premierami państw bałtyckich oraz z prezydent Litwy, odbywa się w świetnej atmosferze i ma kilka wymiarów - ocenił politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Jak podkreślił, wizyta premiera polskiego rządu na Litwie ma wymiar europejski. "Doczekaliśmy się deklaracji solidarności z Polską i to nie tylko ze strony Litwy ale ze strony wszystkich zgromadzonych tam przedstawicieli - premierów państw bałtyckich" - wyjaśnił.

Dodał, że istotne znaczenie ma także wymiar bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca wojskowa odbywa się w ramach NATO ale odwrócona została tendencja wygaszania współpracy dwustronnej w dziedzinie wojskowej między Litwą a Polską oraz między Polską a Ukrainą. Przypomniał, że w 2008 roku, za rządów poprzedniej koalicji rozformowano Polsko-Litewski Batalion Sił Pokojowych LITPOLBAT, a w 2010 roku rozwiązano POLUKRBAT czyli Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych. "Obecnie mamy obecnie brygadę litewsko-polsko-ukraińską. Wskazuje to na pełną solidarność we wspólnej ocenie zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego" - dodał.

W ocenie politologa, najtrudniejszym do rozwiązania problemem jest kwestia relacji polsko-litewskich w kontekście praw mniejszości polskiej na Litwie. "Myślę, że znajduje się on na dobrej drodze do rozwiązania. To jest oczywiście kwestia, która musi być potwierdzona faktami a nie deklaracjami. Ale samo spotkanie i jego atmosfera i podjęte decyzje oraz złożone deklaracje, oraz fakt że nie jest to wynik - nazwijmy to drgnień emocjonalnych serca - skłania do oceny, iż obie strony zdają sobie sprawę z realiów geopolitycznych i zagrożeń. Zagrożenia mogą się pojawić, gdy te problemy pozostaną nierozwiązanymi" - wyjaśnił Grajewski vel Żurawski.

Dodał, że wizyta premiera Morawieckiego jest także ważna w aspekcie gospodarczym. Wyjaśnił, że chodzi o rozbudowę polsko-litewskiej linii kolejowej do Wilna a także o pozytywne wyjaśnienie sytuacji Orlenu. "Nasza największa inwestycja na Litwie miała w poprzednich latach poważne problemy z racji polityki litewskiej i wszystko wskazuje na to, że te problemy ustaną. Zatem sporo konkretów albo już zostało załatwiono albo jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie"- ocenił. 

(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook