Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany na Białorusi? Posłanka promuje ustawę w sprawie biało-czerwono-białej flagi

15.05.2018
1270flagabialorusi
Zmiany na Białorusi? Posłanka promuje ustawę w sprawie biało-czerwono-białej flagi

Projekt w sprawie ustawowego zagwarantowania możliwości używania na Białorusi historycznej biało-czerwono-białej flagi zaprezentowała niezależna deputowana Hanna Kanapacka ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

"Uważam, że należy prawnie uregulować status biało-czerwono-białej flagi, która w latach 1991-95 była flagą narodową" - powiedziała PAP we wtorek Hanna Kanapacka, niezależna deputowana.

"Środowiska niezależne apelują o to od dawna, uznałam, że należy włączyć się w te starania" - dodała. W poniedziałek wieczorem odbyła się prezentacja projektu ustawy autorstwa deputowanej.

W rozmowie z PAP Kanapacka przypomniała, że choć biało-czerwono-biała flaga i godło z Pogonią były symbolami państwowymi na początku lat 90. XX w., to po 1995 r. za ich publiczne używanie opozycję i aktywistów zatrzymywano i karano.

Aktywiści oceniają, że w ostatnich latach stosunek państwa do tej symboliki stał się bardziej tolerancyjny, ale pozostaje niejednoznaczny i ich zdaniem sytuacja wymaga uregulowania.

Projekt Kanapackiej zakłada m.in. możliwość używania flagi biało-czerwono-białej podczas świąt i uroczystości państwowych, zobowiązanie do poszanowania tego "pierwszego symbolu państwowego". Jednym z postulatów jest także wpisanie biało-czerwono-białej flagi na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalno-historycznego.

 Autorka projektu chciałaby, by za uniemożliwianie zgodnego z prawem używania flagi wprowadzić kary administracyjne. Władzom lokalnym ustawa pozwoliłaby na zobowiązanie instytucji państwowych do wywieszania flagi "w określone dni lub stale".             

"To na razie bardzo wczesny etap prac i jeszcze długa droga dzieli nas od parlamentu. Teraz projekt wymaga procedur konsultacyjnych i ekspertyz. Zbieramy też podpisy, by pokazać, że społeczeństwo tę ideę popiera" - powiedziała Kanapacka.

 Biało-czerwono-biała flaga po rozpadzie ZSRR i powstaniu niepodległej Białorusi była jednym z symboli państwowych tego kraju. W 1995 r. na mocy referendum zainicjowanego przez Alaksandra Łukaszenkę "niepodległościowa" flaga oraz godło Pogoni zostały zastąpione przez symbole nawiązujące do czasów sowieckich. Odtąd usunięte flaga i godło są kojarzone przede wszystkim ze środowiskami niezależnymi i opozycyjnymi. Pogoń została wpisana na listę państwowego dziedzictwa w 2010 roku.

13 kwietnia na Białorusi obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej i Godła Państwowego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 2. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 3. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 4. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 5. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 6. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 7. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 8. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook