Jedynie prawda jest ciekawa


Zmarł człowiek, który "uratował świat"

20.09.2017

Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

Jak podał w poniedziałek wieczorem portal Gazeta.ru, syn Pietrowa potwierdził mediom informacje o śmierci ojca. Pietrow zmarł w maju, jednak wówczas rodzina nie poinformowała o tym. Wiadomość pojawiła się w ostatnich dniach w mediach zachodnich i stamtąd dotarła do Rosji. Niemiecki znajomy Pietrowa zadzwonił do niego z okazji urodzin i dowiedział się o jego śmierci. Następnie opublikował tę informację w internecie i uwagę na nią zwróciła prasa.

Media rosyjskie podały w ślad za BBC, że Pietrow zmarł w wieku 77 lat po przewlekłym zapaleniu płuc. Ze swej strony periodyk "Rodina" (Ojczyzna) relacjonuje na stronie internetowej, iż Pietrow przeszedł operację jelit, a czterogodzinna narkoza pogorszyła jego stan nerwowy i psychiczny.

Oficer, który uratował świat, zmarł w skromnym mieszkaniu w podmoskiewskim Friazino i został pochowany na cmentarzu miejskim; pogrzeb odbył się bez honorów
wojskowych.

W nocy z 25 na 26 września 1983 roku Pietrow, wówczas podpułkownik armii sowieckiej pełnił dyżur w ściśle tajnej centrali Systemu Ostrzegania przed Atakiem Rakietowym (SPRN) ministerstwa obrony ZSRR. Kwadrans po północy system wczesnego ostrzegania wysłał sygnał alarmowy, że USA rozpoczęły atak rakietami międzykontynentalnymi. Wyłącznie od decyzji Pietrowa, który tego dnia zastąpił na dyżurze kolegę - zależały dalsze działania.

Świat znalazł się na krawędzi wojny jądrowej. Gdyby w ślad za meldunkiem Pietrowa Kreml wydał rozkaz zaatakowania USA, Stany Zjednoczone stanęłyby przed decyzją o ataku odwetowym. Pietrow w porę ocenił, że sygnał jest wynikiem błędu komputerowego. Za tę decyzję nie został nagrodzony przez swych dowódców. Odszedł z armii w 1984 roku.

Okrzyknięto go bohaterem w 1993 roku, gdy jego czyn stał się znany na Zachodzie. W 2004 roku Pietrow wspominał ten moment w wywiadzie dla PAP: "Do domu zjeżdżali się dziennikarze, próbowali mi wmówić, że jestem jakimś wielkim człowiekiem, a ja po prostu wykonywałem swój obowiązek i akurat właśnie wtedy się znalazłem w pracy".

W 2014 roku w Danii powstał o Pietrowie film dokumentalny "Człowiek, który ocalił świat" (The Man Who Saved the World).

PAP

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 5. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 6. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook