Jedynie prawda jest ciekawa


„Złoty tydzień” w Chinach

01.10.2015

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły w czwartek rano udział w ceremonii wciągania flagi państwowej na maszt na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie z okazji 66. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej – podała agencja Xinhua.

W środę najwyżsi przywódcy kraju, w tym prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang, złożyli kwiaty pod pomnikiem bohaterów ludu na placu Tiananmen. Marmurowy obelisk upamiętnia najważniejsze wydarzenia na drodze Chin do socjalizmu, w okresie nazywanym „stuleciem upokorzeń”, od pierwszej wojny opiumowej (1840-1842) do utworzenia „nowych Chin” czyli ChRL w 1949 roku. Jak podały chińskie media, w ceremonii uczestniczyli weterani, rodziny "męczenników" i reprezentanci wszystkich grup społecznych.

 

Prezydent Xi spotkał się z przedstawicielami mniejszości etnicznych z pięciu regionów autonomicznych Chin. Na spotkaniu powtórzył swoje główne slogany i zaapelował o wspólne budowanie „chińskiego snu”. „Wielokrotnie podkreślałem, że ani jedna grupa etniczna nie powinna być pozostawiona w tyle podczas budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach” - dodał.

 

Z kolei premier Li zapewnił, że mimo pesymistycznych sygnałów i obaw ekspertów chińska gospodarka osiągnie w 2015 roku planowany wzrost na poziomie 7 proc. „Będziemy w stanie wypełnić założenia i cele rozwoju gospodarczego i społecznego na ten rok” - powiedział na bankiecie z okazji 66-lecia w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, wzywając przy tym rząd do dalszych wysiłków na rzecz pogłębiania reform.

 

W uroczystości na placu Tiananmen, zorganizowanej w środę, uczestniczyli wszyscy członkowie potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) za wyjątkiem Yu Zhengshenga. Znajduje się on w Sinciangu, prowincji zamieszkanej przez muzułmańskich Ujgurów, gdzie przewodniczy delegacji rządowej na obchodach 60-lecia utworzenia tego regionu autonomicznego ChRL.

 

Państwowe media skupiają uwagę na zakończonej przed kilkoma dniami pierwszej wizycie prezydenta Xi w Stanach Zjednoczonych, jego przemowie w siedzibie ONZ oraz spotkaniu z Barackiem Obamą. Mimo dość chłodnych stosunków między Pekinem a Waszyngtonem chińska prasa ocenia wizytę bardzo pozytywnie. Według cytowanego przez Xinhuę chińskiego ambasadora w USA wizyta Xi „podniosła relacje USA-Chiny na wyższy poziom”, a obie strony doszły do porozumienia w wielu kluczowych kwestiach.

 

Przez ostatni rok Xi wciąż konsekwentnie umacniał swoją władzę nad krajem i partią, wysyłając jednocześnie światu coraz więcej sygnałów dowodzących chińskiej potęgi. Jednym z nich była gigantyczna parada wojskowa z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią w drugiej wojnie światowej, która przeszła ulicami Pekinu 3 września. Zaprezentowano nowe uzbrojenie chińskiej produkcji, a na trybunie honorowej zasiedli m.in. prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

 

W polityce wewnętrznej Xi kontynuuje ostrą kampanię antykorupcyjną, w której – jak sam zapowiadał – łapane są „muchy i tygrysy”. Kampania cieszy się dużą popularnością w zmęczonym korupcją chińskim społeczeństwie, ale niektórym ekspertom przypomina klasyczne czystki partyjne z czasów Mao Zedonga, służące przywódcy do eliminacji ewentualnych oponentów politycznych.

 

Tymczasem chińska gospodarka zwalnia i eksperci zastanawiają się, czy 7-procentowy wzrost zapowiadany przez premiera Li będzie możliwy do osiągnięcia. Zmniejszenie zapotrzebowania na chińskie produkty eksportowe, ostre spadki na szanghajskiej giełdzie i niespodziewana dewaluacja juana budzą obawy o przyszłość drugiej gospodarki świata. Wielu obserwatorów ma również wątpliwości, czy obecny wzrost faktycznie znajduje się na poziomie sugerowanym przez oficjalne dane - zauważa Reuters.

 

A nawet oficjalne liczby nie są zbyt optymistyczne. Wrzesień był drugim z rzędu miesiącem spadku aktywności sektora produkcyjnego – ogłosiło w czwartek państwowe biuro statystyczne. Wskaźnik PMI dla tego sektora wyniósł 49,8; jest to wprawdzie o 0,1 więcej niż w sierpniu, jednak każdy wynik poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Jednocześnie PMI dla nowych zamówień eksportowych utrzymuje się poniżej 50 już od 12 miesięcy, a we wrześniu wyniosło 47,9. Stabilny wzrost odnotowano natomiast w gałęzi usług, przy PMI dla sektora nieprodukcyjnego na poziomie 53,4.

 

Rocznica ChRL rozpoczyna siedmiodniowy okres wolny od pracy, nazywany „złotym tygodniem”, który wielu Chińczyków wykorzysta na podróże turystyczne. Według chińskich mediów 4 mln z nich wybierze się za granicę, najchętniej do Korei Płd. i Tajlandii, a w Europie – do Francji. Spadek liczby turystów z Chin kontynentalnych prognozowany jest natomiast w Hongkongu w wyniku nagłośnionych przez chińskie media przypadków wrogości Hongkończyków do rodaków z kontynentu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook