Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Złoty tydzień” w Chinach

01.10.2015

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły w czwartek rano udział w ceremonii wciągania flagi państwowej na maszt na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie z okazji 66. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej – podała agencja Xinhua.

W środę najwyżsi przywódcy kraju, w tym prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang, złożyli kwiaty pod pomnikiem bohaterów ludu na placu Tiananmen. Marmurowy obelisk upamiętnia najważniejsze wydarzenia na drodze Chin do socjalizmu, w okresie nazywanym „stuleciem upokorzeń”, od pierwszej wojny opiumowej (1840-1842) do utworzenia „nowych Chin” czyli ChRL w 1949 roku. Jak podały chińskie media, w ceremonii uczestniczyli weterani, rodziny "męczenników" i reprezentanci wszystkich grup społecznych.

 

Prezydent Xi spotkał się z przedstawicielami mniejszości etnicznych z pięciu regionów autonomicznych Chin. Na spotkaniu powtórzył swoje główne slogany i zaapelował o wspólne budowanie „chińskiego snu”. „Wielokrotnie podkreślałem, że ani jedna grupa etniczna nie powinna być pozostawiona w tyle podczas budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach” - dodał.

 

Z kolei premier Li zapewnił, że mimo pesymistycznych sygnałów i obaw ekspertów chińska gospodarka osiągnie w 2015 roku planowany wzrost na poziomie 7 proc. „Będziemy w stanie wypełnić założenia i cele rozwoju gospodarczego i społecznego na ten rok” - powiedział na bankiecie z okazji 66-lecia w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, wzywając przy tym rząd do dalszych wysiłków na rzecz pogłębiania reform.

 

W uroczystości na placu Tiananmen, zorganizowanej w środę, uczestniczyli wszyscy członkowie potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) za wyjątkiem Yu Zhengshenga. Znajduje się on w Sinciangu, prowincji zamieszkanej przez muzułmańskich Ujgurów, gdzie przewodniczy delegacji rządowej na obchodach 60-lecia utworzenia tego regionu autonomicznego ChRL.

 

Państwowe media skupiają uwagę na zakończonej przed kilkoma dniami pierwszej wizycie prezydenta Xi w Stanach Zjednoczonych, jego przemowie w siedzibie ONZ oraz spotkaniu z Barackiem Obamą. Mimo dość chłodnych stosunków między Pekinem a Waszyngtonem chińska prasa ocenia wizytę bardzo pozytywnie. Według cytowanego przez Xinhuę chińskiego ambasadora w USA wizyta Xi „podniosła relacje USA-Chiny na wyższy poziom”, a obie strony doszły do porozumienia w wielu kluczowych kwestiach.

 

Przez ostatni rok Xi wciąż konsekwentnie umacniał swoją władzę nad krajem i partią, wysyłając jednocześnie światu coraz więcej sygnałów dowodzących chińskiej potęgi. Jednym z nich była gigantyczna parada wojskowa z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią w drugiej wojnie światowej, która przeszła ulicami Pekinu 3 września. Zaprezentowano nowe uzbrojenie chińskiej produkcji, a na trybunie honorowej zasiedli m.in. prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

 

W polityce wewnętrznej Xi kontynuuje ostrą kampanię antykorupcyjną, w której – jak sam zapowiadał – łapane są „muchy i tygrysy”. Kampania cieszy się dużą popularnością w zmęczonym korupcją chińskim społeczeństwie, ale niektórym ekspertom przypomina klasyczne czystki partyjne z czasów Mao Zedonga, służące przywódcy do eliminacji ewentualnych oponentów politycznych.

 

Tymczasem chińska gospodarka zwalnia i eksperci zastanawiają się, czy 7-procentowy wzrost zapowiadany przez premiera Li będzie możliwy do osiągnięcia. Zmniejszenie zapotrzebowania na chińskie produkty eksportowe, ostre spadki na szanghajskiej giełdzie i niespodziewana dewaluacja juana budzą obawy o przyszłość drugiej gospodarki świata. Wielu obserwatorów ma również wątpliwości, czy obecny wzrost faktycznie znajduje się na poziomie sugerowanym przez oficjalne dane - zauważa Reuters.

 

A nawet oficjalne liczby nie są zbyt optymistyczne. Wrzesień był drugim z rzędu miesiącem spadku aktywności sektora produkcyjnego – ogłosiło w czwartek państwowe biuro statystyczne. Wskaźnik PMI dla tego sektora wyniósł 49,8; jest to wprawdzie o 0,1 więcej niż w sierpniu, jednak każdy wynik poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Jednocześnie PMI dla nowych zamówień eksportowych utrzymuje się poniżej 50 już od 12 miesięcy, a we wrześniu wyniosło 47,9. Stabilny wzrost odnotowano natomiast w gałęzi usług, przy PMI dla sektora nieprodukcyjnego na poziomie 53,4.

 

Rocznica ChRL rozpoczyna siedmiodniowy okres wolny od pracy, nazywany „złotym tygodniem”, który wielu Chińczyków wykorzysta na podróże turystyczne. Według chińskich mediów 4 mln z nich wybierze się za granicę, najchętniej do Korei Płd. i Tajlandii, a w Europie – do Francji. Spadek liczby turystów z Chin kontynentalnych prognozowany jest natomiast w Hongkongu w wyniku nagłośnionych przez chińskie media przypadków wrogości Hongkończyków do rodaków z kontynentu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

Chiny

,

rocznica

,

komunizm

Warto poczytać

 1. mid-epa05867606 24.03.2017

  Marine Le Pen gościła u Putina

  Szefowa Frontu Narodowego przyznała, że jeśli wygra wybory, będzie rozważać, co mogłaby zrobić w celu szybkiego zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji.

 2. mid-epa05867701 24.03.2017

  Turcja: Zatonęła łódź z migrantami

  - Co najmniej 11 osób zginęło w piątek w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji; cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV.

 3. MK51700IMG3013 24.03.2017

  Prounijni Węgrzy

  Jak wynika z sondażu, większość Węgrów popiera pozostanie ich kraju w UE.

 4. rzym-stef 24.03.2017

  Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich

 5. mid-epa05867116 24.03.2017

  Le Pen broni Kremla

  Szefowa Frontu Narodowego była gościem rosyjskiej Dumy Państwowej.

 6. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 7. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 8. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook