Jedynie prawda jest ciekawa


Złapany Syryjczyk mógł finansować terroryzm

02.01.2017

Niemiecka policja aresztowała Syryjczyka podejrzewając, że za pieniądze, o które zwrócił się do Państwa Islamskiego (IS), zamierzał kupić samochody i wykorzystać je do zamachów terrorystycznych - poinformowały w poniedziałek władze.

38-letni obywatel Syrii, który przybył do Niemiec w 2014 roku i starał się o azyl, został aresztowany w sobotę w Saarbruecken na zachodzie kraju. Oskarżono go o finansowanie działalności terrorystycznej. 

Według prokuratury w grudniu podejrzany skontaktował się osobą przebywającą w Syrii, "o której wiedział, że może zdobyć pieniądze od IS na sfinansowanie działalności terrorystycznej". Mężczyzna miał poprosić o 180 tys. euro na kupno i przemalowanie samochodów, które następnie chciał wypełnić materiałami wybuchowymi i wjechać nimi między ludzi w zatłoczonych miejscach. Syryjczyk miał powiedzieć swemu rozmówcy, że średni koszt jednego samochodu to ok. 22,5 tys. euro, a w każdym planował umieścić 400-500 kg materiałów wybuchowych. 

Władze opierają się na informacjach uzyskanych od źródła, które zgłosiło się na policję, a także na zapisach rozmów na chatach znalezionych na smartfonie podejrzanego oraz jego własnych wypowiedziach. 

W odrębnym oświadczeniu niemiecka policja poinformowała, że podejrzany starał się o pieniądze od IS na zrealizowanie "scenariusza ataku z użyciem przygotowanych pojazdów w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii".

Jak przekazała prokuratura, podczas przesłuchania podejrzany przyznał, że kontaktował się z IS, twierdził jednak, że nie miał "terrorystycznych zamiarów". 

Śledztwo nie zdobyło dotychczas żadnych dowodów na to, że mężczyzna dysponował już samochodami przygotowanymi do ataków. Policja podała, że po przeszukaniu jego mieszkania nie znaleziono także dowodów na konkretne zagrożenie podczas obchodów Nowego Roku. 

W 2016 roku w Niemczech doszło do trzech zamachów, do których przyznało się IS i których dokonały osoby starające się w tym kraju o prawo azylu. Do dwóch ataków doszło latem w Bawarii; rannych zostało 20 osób. Trzeci, w którym zginęło 12 osób, miał miejsce 19 grudnia w Berlinie. Wszyscy trzej zamachowcy zostali zabici. 


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/THOMAS WIECK]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook