Jedynie prawda jest ciekawa


Złapany Syryjczyk mógł finansować terroryzm

02.01.2017

Niemiecka policja aresztowała Syryjczyka podejrzewając, że za pieniądze, o które zwrócił się do Państwa Islamskiego (IS), zamierzał kupić samochody i wykorzystać je do zamachów terrorystycznych - poinformowały w poniedziałek władze.

38-letni obywatel Syrii, który przybył do Niemiec w 2014 roku i starał się o azyl, został aresztowany w sobotę w Saarbruecken na zachodzie kraju. Oskarżono go o finansowanie działalności terrorystycznej. 

Według prokuratury w grudniu podejrzany skontaktował się osobą przebywającą w Syrii, "o której wiedział, że może zdobyć pieniądze od IS na sfinansowanie działalności terrorystycznej". Mężczyzna miał poprosić o 180 tys. euro na kupno i przemalowanie samochodów, które następnie chciał wypełnić materiałami wybuchowymi i wjechać nimi między ludzi w zatłoczonych miejscach. Syryjczyk miał powiedzieć swemu rozmówcy, że średni koszt jednego samochodu to ok. 22,5 tys. euro, a w każdym planował umieścić 400-500 kg materiałów wybuchowych. 

Władze opierają się na informacjach uzyskanych od źródła, które zgłosiło się na policję, a także na zapisach rozmów na chatach znalezionych na smartfonie podejrzanego oraz jego własnych wypowiedziach. 

W odrębnym oświadczeniu niemiecka policja poinformowała, że podejrzany starał się o pieniądze od IS na zrealizowanie "scenariusza ataku z użyciem przygotowanych pojazdów w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii".

Jak przekazała prokuratura, podczas przesłuchania podejrzany przyznał, że kontaktował się z IS, twierdził jednak, że nie miał "terrorystycznych zamiarów". 

Śledztwo nie zdobyło dotychczas żadnych dowodów na to, że mężczyzna dysponował już samochodami przygotowanymi do ataków. Policja podała, że po przeszukaniu jego mieszkania nie znaleziono także dowodów na konkretne zagrożenie podczas obchodów Nowego Roku. 

W 2016 roku w Niemczech doszło do trzech zamachów, do których przyznało się IS i których dokonały osoby starające się w tym kraju o prawo azylu. Do dwóch ataków doszło latem w Bawarii; rannych zostało 20 osób. Trzeci, w którym zginęło 12 osób, miał miejsce 19 grudnia w Berlinie. Wszyscy trzej zamachowcy zostali zabici. 


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/THOMAS WIECK]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook